V Ankari so se danes že četrti dan zapored zbrali protestniki, ki nasprotujejo islamistični vladi premiera Erdogana. Policija je proti približno tisoč mladim demonstrantom, ki so se zbrali na trgu Kizilay v središču prestolnice, znova uporabila solzivec in vodni top, poroča s terena francoska tiskovna agencija AFP. Na carigrajskem trgu Taksim, epicentru protestov, je bilo medtem dopoldne še relativno mirno, dodaja AFP.

Nasilje Turčijo pretresa že od petka. Začelo se je v Carigradu, ko so množični protesti proti gradnji nakupovalnega centra v parku v bližini trga Taksim prerasli v protivladne proteste. Ti so se nato razširili na več kot 60 drugih turških mest. Protestniki Erdoganovi vladi očitajo, da postaja vse bolj avtoritarna.

Po uradnih podatkih je bilo od petka aretiranih več kot 1700 ljudi po vsej državi. Opozicija opozarja, da je bilo aretacij še veliko več. Tudi glede ranjenih in mrtvih se navedbe oblasti in opozicije razlikujejo - medtem ko uradni viri govorijo o nekaj deset ranjenih protestnikih, opozicija trdi, da jih je bilo ranjenih na stotine, prišlo naj bi celo do smrtnih žrtev.

Kot je danes za dnevnik Hürriyet dejala opozicijska poslanka Aylin Nazliaka, je od policije izvedela, da se samo v priporih v Ankari nahaja 1500 protestnikov, nove in nove pa v zapore vozijo kar z avtobusi, poroča nemška tiskovna agencija dpa. Priprte protestnike naj bi imeli v lisicah, jih silili, da podpišejo priznanja, ter jim naj ne bi dovoljevali stikov z odvetniki.

A Erdogan je danes znova ostal neomajen. Čeprav se sooča z najhujšimi protivladnimi protesti, odkar je pred desetletjem prevzel oblast v državi, vztraja, da dogajanja ni mogoče primerjati s "pomladjo" - ljudskimi vstajami, kakršne so leta 2011 pretresle več avtoritarnih arabskih držav in dobile skupno ime arabska pomlad. Kot je opozoril danes na televiziji, je bil on demokratično izvoljen, medtem ko v omenjenih arabskih državah ni bilo sledu večstrankarskega sistema.

Ponovil je tudi, da bo vlada ostala trdna in ne bo popuščala. "To bomo premagali," je zatrdil premier. V pogovoru za televizijo Haberturk v nedeljo pa je Erdogan tudi ostro napadel Twitter, ki ga množično uporabljajo protestniki. Označil ga je kot "najhujšo grožnjo družbam", "povzročitelja težav" in "nadlogo" ter polnega "najhujših laži".

Solidarni v Ljubljani

Na Prešernovem trgu v Ljubljani je trenutno približno 100 ljudi, ki s transparenti izražajo podporo turškim protestnikom. Na transparentih imajo zapisane slogane »Ustavimo nasilje policije«, »Turčija, upri se«. Kot so udeleženci poudarili, je ključno, da podpremo njihove proteste, še posebej po seriji zborovanj, ki so se zgodila pri nas. Potrebno je tudi opozarjati mednarodno skupnost o aktualni problematiki, so poudarili.

Sicer pa so na prizorišču tudi turški študenti, ki pred množico glasno poudarjajo, da so se podobni scenariji v Turčiji že odvili, vedno pa lahko vidimo iste akterje in iste žrtve. Erdogana pozivajo k odstopu. Po zadnjih podatkih so že krenili proti turški ambasadi.

Kot nam je povedala Tamara Šumi, ki se trenutno nahaja v azijskem predelu Istanbula, se oblasti bolj malo zmenijo za glasne protestnike in s tem samo še prilivajo olje na ogenj. Na azijski strani mesta je sicer bolj mirno, nam je pojasnila.

Bolj pestro dogajanje pa je bilo prejšnji večer pri mostu, ki povezuje oba dela mesta. Policija je protestnikom namreč postavila blokado in jim onemogočila prehod v središče mesta. Zadnji očitki policiji pa gredo na račun njihovega obstreljevanja protestnikov s solzivcem v okolici šol.

Nekatera podjetja in prodajalne so v podporo protestniškemu gibanju zaprla svoja vrata, eno takih je Starbucks. Sicer pa lokalni prebivalci v večini obsojajo delovanje policije in političnega vrha, še posebej premiera Erdogana, ki se je prav v teh dneh odpravil na turnejo po Afriških državah. Na ulicah je moč slišati tudi glasen hrup kuhinjskih ponev, s čimer ljudje izražajo svojo jezo. Ljudje pa se tudi zavedajo, da se bodo morali kmalu vrniti na delovna mesta. Med protestniki je v večini opaziti študente in mlade delavce.

Tamara pojasnjuje, da življenje v mestu, z izjemo določenih predelov v središču, poteka po ustaljenih tirnicah. Dodaja, da se ne počuti ogroženo, jo pa žalosti hrup na ulici, ki pomeni, da je policija ponovno napadla in da je ponovno prišlo do poškodb ali aretacij.

Kdor v teh dneh namerava obiskati Carigrad, naj se izogiba trgu Taksim, kjer je dogajanje najbolj vroče. Za turiste najbolj privlačen Sultanahmet in njegova okolica pa sta varna. Tamara namreč poudarja, da so Turki izjemno solidarni in da se znajo tudi dobro organizirati – tudi če jim država vzame twitter in televizijo.