Celje.Danes ob 9. uri bo celjska sodnica Ingrid Lešnik razglasila sodbo nekdanji glavni direktorici Vegrada Hildi Tovšak, ki je včeraj priznala krivdo za očitana kazniva dejanja poneverbe in neupravičene uporabe tujega premoženja. Tovšakova se je, kot je dejala, za tak korak odločila zaradi slabega zdravstvenega stanja in zato, da bi sebe in družino zaščitila pred velikim medijskim pritiskom.

Z zlomljenim glasom obžalovala

»Želim si, da bi se ta postopek čim prej končal, sodišče pa prosim za pravično kazen,« je dejala Tovšakova in z zlomljenim glasom še dodala, da svoja dejanja obžaluje. Tožilec specializiranega državnega tožilstva Stanislav Pintar je bil seveda zelo zadovoljen. Predlagal je, naj jo sodišče kaznuje z dvema letoma zapora. Za kazniva dejanja, ki jih je Tovšakova priznala, je sicer zagrožena kazen do osem let zapora.

Po obravnavi tožilec preobrata v sodnem procesu ni želel komentirati, redkobeseden je bil tudi zagovornik Hilde Tovšak, odvetnik Boris Kanduti. Povedal je, da njeno priznanje krivde nikakor ni povezano z drugimi kazenskimi zadevami in da se še ni odločil, ali bo prosil za preložitev jutrišnjega predobravnavnega naroka, ki je povezan z Rimskimi termami. Tovšakova bi se namreč morala jutri izjasniti tudi glede krivde zaradi očitanega kaznivega dejanja goljufije na škodo evropske skupnosti.

Tovšakova in Gabrijelova zastraševali zaposlene

Potem ko so pravosodni policisti včeraj Hildo Tovšak odpeljali nazaj v pripor, se je sojenje na celjskem sodišču nadaljevalo z zaslišanji prič. Soobdolžena nekdanja Vegradova direktorica za splošne in kadrovske zadeve Branka Gabrijel krivde namreč ne priznava in še vedno vztrajno trdi, da v podjetju ni imela nobenih pooblastil in da je vedno delala tako, kot ji je naročila Hilda Tovšak. Še posebno zanimivo je bilo pričanje Majde Volk, ki je morala v letih 2009 in 2010, kot piše v obtožnici, po navodilu Tovšakove in Gabrijelove denar iz blagajne vzajemne pomoči nakazovati na račune Vegradovih družb. Šlo je za denar, ki so ga privarčevali delavci, in tudi za denar, ki so ga zbrali za družini dveh pokojnih sodelavcev.

Volkova je včeraj odločno povedala, da je navodila za prenakazila dobivala tako od Tovšakove kot tudi od Gabrijelove, ki naj bi bila še posebej zamerljiva, če se ji je kdo slučajno zoperstavil. »Tovšakova nas je nadrla, vendar se je naslednji dan spet normalno pogovarjala z nami, Gabrijelova pa nas včasih ves teden ni niti pogledala,« je pripovedovala nekdanja vegradovka. Podrobno je opisovala, kako sta jih zastraševali in nenehno premeščali iz enega delovnega mesta na drugo. Zaposleni so se ju bali in nikomur ni niti na misel prišlo, da njunih ukazov ne bi izpolnil, ker bi sicer lahko izgubil službo.

Volkova je med drugim povedala, da si je sodelavec Uroš Sušec izjemno prizadeval, da bi družini pokojnih delavcev dobili denar, ki so ga zbrali delavci. Kot je znano, se je tudi ta denar porabil za reševanje likvidnostnih težav Vegradovih družb. Sušec je odšel celo na Mestno občino Velenje in odgovorne pregovoril, da so Vegradu po asignaciji nakazali dobrih 11.000 evrov za eno od družin, ki so čakale na obljubljen denar. »Ta denar je velenjska občina namensko nakazala za pomoč družini in glavna direktorica Tovšakova je to vedela, saj je tudi podpisala asignacijo. Kljub temu mi ni odredila, naj denar nakažem tja, kot bi ga morala. Porabil se je za druge stvari. Ker je Uroš Sušec nenehno spraševal, kaj je s tem denarjem, mi je Gabrijelova naročila, naj mu povem, naj se umiri in da se denar družini pač ne bo nakazal.«