V nagovoru delegatom po izvolitvi je izrazil zadovoljstvo tudi z izborom podpredsednikov in članov ostalih organov stranke. "Mislim, da so ustvarjeni vsi pogoji, da bo stranka močnejša in da skupaj naprej gradimo stranko DeSUS," je še povedal.

Za podpredsednike stranke so bili sicer izvoljeni minister za zdravje, ki opravlja tekoče posle, Tomaž Gantar, ter Brigita Čokl in Saša Ivan Geržina. Delegati so izvolili tudi člane sveta stranke ter izvršni in nadzorni odbor stranke.

Stranko čaka težko delo

Stari in novi predsednik DeSUS je za medije še poudaril, da stranko čaka težko delo. Takoj po kongresu se je sešel še izvršni odbor DeSUS, na katerem je Erjavec predlagal oblikovanje pogajalske skupine. V njej bodo po predlogu Erjavca poleg njega še vodja poslanske skupine Franc Jurša, Tomaž Gantar, Jani Kavtičnik in eden od članov izvršnega odbora. S pogovori z mandatarko Alenko Bratušek pa bodo začeli v ponedeljek.

Predsednik DeSUS je prepričan, da se bo vlada oblikovala. "Ne vidim kakšnih posebnih preprek," je dejal in pojasnil, da se bodo tudi različna stališča glede slabe banke in državnega holdinga po njegovem mnenju dala uskladiti.

Ministrska mesta, ki naj bi jih zasedla stranka, so po besedah Erjavca stvar dogovora s koalicijskimi partnerji. Za DeSUS je po njegovih besedah zelo pomemben zdravstveni resor, v poštev pa bi lahko prišlo tudi ministrstvo za delo. Poudaril pa je, da gre pri slednjem za zelo zahteven in odgovoren resor ter da bi bilo prav, če bi del te odgovornosti prevzela PS kot najmočnejša potencialna vladna stranka.

Sicer pa naj bi ministri, ki že zasedajo določena mesta in ki solidno ali dobro opravljajo svoje delo, po besedah Erjavca z delom nadaljevali. Tako denimo Gantar po njegovi oceni svoje delo opravlja dobro. Zase pa je Erjavec dejal, da ne vztraja pri tem, da bi ostal minister za zunanje zadeve, pač pa se lahko vrne tudi v DZ. Vendar pa Bratuškova po njegovih besedah meni, da bi bilo prav, da bi vsi predsedniki strank sodelovali v vladi, je še povedal.

Jasnič izidov glasovanja ni komentiral

Erjavec je še priznal, da je funkcija predsednika stranke zelo zahtevna in odgovorna, ob tem pa napovedal zamenjavo na mestu generalnega sekretarja stranke. Ta položaj je doslej zasedal današnji Erjavčev protikandidat Ljubo Jasnič. Ta izidov glasovanja za medije ni komentiral.

Vesel Valentinčičeva pa je o rezultatih povedala, da takšni pač so. "Koliko je bila to dobra odločitev, bomo pa videli približno čez eno leto, ko bodo verjetno volitve," je dejala.

Karl Erjavec je bil za predsednika DeSUS prvič izvoljen leta 2005 in drugič leta 2009. V mandatu 2004 - 2008 je bil minister za obrambo, od novembra 2008 do februarja 2010 pa je vodil ministrstvo za okolje in prostor. Februarja lani je bil imenovan za ministra za zunanje zadeve in enega izmed podpredsednikov 10. slovenske vlade. Po enem letu v vladi Janeza Janše je DeSUS 22. februarja koalicijo zapustil, Erjavec pa je odstopil s funkcije zunanjega ministra. Ker pa se DZ z njegovo odstopno izjavo ni seznanil, saj so poslanci še pred tem vladi Janeza Janše izglasovali konstruktivno nezaupnico, ostaja na tej funkciji in opravlja tekoče posle do potrditve nove vlade.