Po Državljanski listi koalicijo zapušča tudi DeSUS. Kot je včeraj sklenil svet stranke, bodo ministra za zunanje zadeve in za zdravje Karl Erjavec in Tomaž Gantar ter državna sekretarja Janez Ujčič in Brigita Čokl (prvi zaseda državnosekretarsko mesto v premierjevem kabinetu, druga pa na ministrstvu za zdravje) odstopne izjave podali 22. februarja.

Koalicija bo imela le še 30 poslancev

Z Erjavčevim in Gantarjevim odstopom, pa tudi z odstopom ministrov SLS, gospodarskega Radovana Žerjava in ministra za kmetijstvo in okolje Franca Bogoviča, naj bi se državni zbor seznanil na seji v začetku marca, koalicija pa bo imela od takrat le še 30 poslancev. Erjavec upa, da bo parlament na tej seji ratificiral hrvaško pristopno pogodbo k EU, za katero je potrebna dvotretjinska podpora. Če se to tedaj ne bo zgodilo, je po njegovi oceni majhna možnost za pravočasno ratifikacijo in Hrvaška 1. julija ne bo mogla vstopiti v EU.

Rešitev iz sedanje politične in parlamentarne krize svet DeSUS vidi v konstruktivni nezaupnici sedanji vladi, kot najboljši čas za njeno izglasovanje pa je Erjavec omenil že prvo redno sejo DZ. Tako bodo pogovore o oblikovanju projektne vlade v prihodnjih dneh še intenzivirali, DeSUS pa vztraja, da je pogoj za dogovor Jankovićev odhod s čela PS. A se ta – kljub številnim nasvetom, naj se dokončno elegantno umakne – ne da.

Zmaga Erjavca ni samoumevna

Svet DeSUS je včeraj tudi potrdil, da se bodo za mesto predsednika stranke na volilnem kongresu 1. marca potegovali sedanji prvak Karl Erjavec, generalni sekretar stranke Ljubo Jasnič in predsednica ljubljanskega mestnega odbora Meta Vesel Valentinčič. Zmaga Karla Erjavca, ki je na čelu stranke že dva mandata – vse od leta 2005 –, pa tokrat ni samoumevna. Najresnejši tekmec mu je Ljubo Jasnič, ki je kot generalni sekretar stranke na terenu intenzivno in sistematično pridobival podpornike. Od desetih pokrajinskih odborov, ki bodo imeli na kongresu skupaj 200 delegatov, ima sedanji predsednik Erjavec največ nasprotnikov na Dolenjskem, severnem Primorskem, Gorenjskem, na območju Ljubljane...

Še najmanj možnosti za zmago pripisujejo Meti Vesel Valentinčič, ki je trenutno pomočnica generalnega direktorja za upravnopravne zadeve v UKC Ljubljana. Pred tem je bila državna sekretarka v službi vlade za lokalno samoupravo in generalna sekretarka ministrstva za zdravje, leta 2010 se je neuspešno potegovala za županjo Ljubljane, v DeSUS pa je vstopila dve leti prej. Do tedaj je bila članica LDS, nekaj časa celo generalna sekretarka te stranke. Vendar pa, kot pravi, s svojo kandidaturo misli resno: »Če bi mislila, da sem povsem brez možnosti, se za to ne bi odločila. Bi pa marsikomu, tudi obema tekmecema, ustrezalo, da odstopim od kandidature.« Pri dosedanjem vodenju stranke jo moti predvsem Erjavčevo podrejanje javnega interesa osebnim interesom in to, da se DeSUS premalo zavzema za pravno in socialno državo.

To moti tudi člane gorenjskega pokrajinskega odbora. »Namesto da bi se predsednik stranke Karl Erjavec kot minister ukvarjal z delom, družino in socialnimi zadevami, se je posvečal obrambi, nato okolju in zdaj zunanjim zadevam. Če je DeSUS prava socialna stranka, bi moral dajati prednost upokojencem,« je prepričan Anton Stražišar, predsednik gorenjskega pokrajinskega odbora. Ta je že sredi januarja sklenil, da bo kot svojega kandidata za predsednika stranke podprl Jasniča.

»Konja, ki vleče, zadržiš«

Tudi na ptujsko-ormoškem koncu se po besedah predsednika pokrajinskega odbora DeSUS Gorazda Žmavca nekateri zavzemajo za spremembe, sam pa ocenjuje, da je Erjavec do zdaj dobro vodil stranko. Tudi druga dva kandidata se mu zdita dobra, na to, koga bodo podprli na kongresu, pa bo odločilno vplivalo dogajanje v prihodnjih dneh, povezano z vlado.

Peter Habjan, predsednik pokrajinskega odbora Celje, pravi, da bo imel DeSUS na kongresu dva močna kandidata, zato po njegovem zmagovalca ni mogoče napovedati. Nekdanji generalni sekretar stranke, zdaj pa predsednik ljubljanskega pokrajinskega odbora, ki ima največ (kar 37 delegatov), pa pričakuje, da rezultat v korist Erjavca ne bo tako tesen, kajti »normalno bi bilo, da bi konja, ki vleče, še zadržali«. Kot pomembno prednost sedanjega predsednika izpostavlja njegovo veliko medijsko prepoznavnost. »Erjavec je skoraj vsak dan na prvih straneh vseh časopisov, glasove stranki pa prinese tisti, ki je prepoznaven,« poudarja Brglez. In spomni, da je DeSUS pred dobrimi osmimi leti s komaj 4,04 odstotka glasov komaj prišel v parlament, odkar ga vodi Erjavec, pa težav z doseganjem praga nima.