»Na podlagi stališč, ki so jih glavni pogajalci v zadnjih mesecih zagovarjali v javnosti, pa tudi glede na to, da se nobeden od njih v pogajanjih ob sprejemanju Zujfa ni izkazal za veščega socialnega dialoga in jim je moral na koncu na pomoč priskočiti minister Vizjak, predvidevam, da bo do napovedane stavke težko doseči kakršen koli dogovor.« Tako se je na novico, da je vlada za pogajanja o stavkovnih zahtevah sindikatov včeraj imenovala skupino, v kateri poleg državnih sekretarjev različnih ministrstev sedijo minister za pravosodje in javno upravo Senko Pličanič, finančni minister Janez Šušteršič ter minister za izobraževanje in kulturo Žiga Turk (ne pa tudi minister za delo Andrej Vizjak), odzval vodja koordinacije stavkovnih odborov sindikatov javnega sektorja Janez Posedi.

Vlada ne pozna učinkov varčevanja

Veliko upanja mu ni vlil niti odgovor vlade na stavkovne zahteve sindikatov, v katerem vztraja, da se o obsegu znižanja mase plač v javnem sektorju ne bo pogajala, mogoče pa se je dogovoriti o načinih uresničitve tega znižanja. »Nas najprej zanima, če ima vlada zdaj že konkretno številko, koliko bo sploh znašala ta znižana masa plač. Do zdaj tega ni povedala, tudi v proračunu to ni zapisano,« je opozoril Posedi. Kot je dejal, vlada jasno sporoča, da sploh ne ve, kakšni bodo učinki znižanja mase plač, saj ne ve niti, kakšni so učinki lani sprejetega zakona za uravnoteženje javnih financ (Zujf). »Mi pa vemo, ker javni uslužbenci to občutijo tako v bolj intenzivnem delu, ker morajo nadomestiti tiste, ki so odšli, kot v nižji plači.«

Ne glede na to, na kakšne načine bo uresničeno znižanje mase plač, se bo to po Posedijevih besedah na koncu odrazilo v zmanjševanju števila javnih uslužbencev, na kar pa sindikati ne morejo pristati. Še posebej ne zato, ker vlada ni naredila nobenih resnih kadrovskih analiz in ne ve, kaj v prihodnosti potrebujemo in čemu se dokončno odpovedujemo. Se je pa strinjal z vladnim stališčem, da se število zaposlenih v javnem sektorju najbrž res ne bo povsod znižalo za več kot odstotek: »Prepričan sem, da v ministrskih kabinetih zaradi racionalizacije ne bodo odpustili nikogar.« Ob tem je opozoril, da vlada še vedno tudi ni pojasnila, kakšne posege predvideva za funkcionarske plače, čeprav to pomembno vpliva na maso plač za preostale. »Pričakujemo, da bodo vsaj toliko kot ljudem vzeli tudi sebi,« je dejal in dodal, da Zujf v plače funkcionarjev ni bistveno posegel.

Policisti začnejo stavkati danes

Medtem ko ima vladna pogajalska skupina dober teden dni časa, da prepreči 24-urno splošno stavko javnega sektorja v sredo, 23. januarja, pa se s Policijskim sindikatom Slovenije (PSS) lahko pogovarja le še o zaključku njihove stavke. Policisti namreč začnejo stavkati že danes ob 11. uri, in sicer tako, da bodo izvajali le nujne naloge varovanja življenj in premoženja. Po besedah predsednika sindikata Radivoja Uroševiča to pomeni, da bodo obravnavali nujne dogodke, klice na pomoč, hujša kazniva dejanja in hujše prekrške tako v prometu kot na področju zagotavljanja javnega reda in miru, glob ali opozoril pa ne bodo izrekali. Čeprav manjši Sindikat policistov Slovenije v stavki ne bo sodeloval, so v PSS k stavki pozvali vse zaposlene na notranjem ministrstvu in v policiji, ki jih je po njihovih navedbah okoli 7000. Članov PSS je okoli 5000, koliko jih bo stavkalo, pa niso povedali. Stavko bodo po Uroševičevih besedah izvajali do preklica oziroma do trenutka, ko bodo ugotovili, da je vlada resno pristopila k pogajanjem in bo uresničila vsaj nekatere, če že ne vseh njihovih zahtev. Te se nanašajo na odpravo kršitev stavkovnega sporazuma, sklenjenega z obema policijskima sindikatoma ob sprejemanju Zujfa maja lani, med katerimi je tudi plačevanje dela zaposlenim v policiji in na ministrstvu. Kot je dejal Uroševič, jim je minister za notranje zadeve Vinko Gorenak povedal, da je oteženo predvsem plačevanje nadurnega dela in pripravljenosti na delo ter plačevanje povečanega obsega dela. Slednje je po ugotovitvah PSS še dodatno omejil zakon o izvrševanju proračunov za leti 2013 in 2014, zato težko verjamejo notranjemu ministru, da je njegovo izplačevanje nenadoma mogoče.