Predsednik PSS Radivoj Uroševič je za Dnevnik.si povedal, da od 21. decembra, ko so napovedali stavko in poslali stavkovne zahteve predsedniku vlade, notranjemu ministru in generalnemu direktorju policije, ni bilo nobenega odziva. »Zato smo sklenili, da ponudimo možnost za prvi krog pogajanj, določili smo svoj prostor in čas. Če se bodo kakor koli odzvali, bomo vsaj vedeli, pri čem smo. Potem sledi zaostrovanje oziroma izvajanje stavkovnih aktivnosti.« V PSS računajo, da bodo izvajanje stavkovnih aktivnosti začeli že s četrtim januarjem.

Predsednik Sindikata policistov Slovenije (SPS) Zoran Petrovič pa nam je povedal, da so včeraj pregledali stavkovni sporazum in njegovo izvajanje. »V tistem delu, kjer so bile točke datumsko vezane, smo ugotovili, da so izpolnjene. Glede ene točke bomo zahtevali še podrobnejša poročila glede izplačila povečanega obsega dela, ker je bil zakon za izvrševanje proračuna v vmesni fazi nekoliko spremenjen. Pozvali jih bomo k pogajanjem v okviru dvanajste točke, gre za umestitev oziroma ureditev statusa policistov,« nam je razložil Petrovič. Dodal je, da so glede splošnega urejanja statusa policistov že v začetku meseca poslali nekaj predlogov, zdaj pa pričakujejo, da se bodo na delodajalski strani ustrezno odzvali, čemur je bil namenjen tudi včerajšnji sestanek.

»Če bomo ocenili, da ni mogoče naših pravic drugače zavarovati, ima sindikat na voljo druga sredstva, med njimi tudi stavko. Za zdaj pa še ne,« je zagotovil Petrovič, ki sicer poudarja, da podpirajo tudi določene rešitve, ki jih predlagajo v Policijskem sindikatu Slovenije. Vendar pa v SPS menijo, da je treba zadevo urediti v sistemskem zakonu, tako kot je bilo dogovorjeno, in spraviti te določbe, ki pomenijo ureditev statusa policistov, skozi parlamentarno proceduro. Zaključil je, da imajo v luči nedavnih protestov tudi dovolj argumentov za to, da določbe, ki veljajo za javne uslužbence, za policijo niso primerne. ča