Zaradi zagotavljanja stabilnosti bančnega sistema je namreč država junija izvedla dokapitalizacijo NLB ter še nekatere druge ukrepe z naslova podpore gospodarstvu in mednarodnih obveznosti, ki v pred tem sprejetem rebalansu proračuna za letos niso bili v celoti predvideni.

S predlogom rebalansa računa finančnih terjatev in naložb ter računa financiranja letošnjega državnega proračuna se tako znesek danih posojil v letu 2012 povečuje za 348,5 milijona evrov na 402,2 milijona evrov.

V ta znesek, kot omenjeno, sodi 320 milijonov evrov posojila NLB iz naslova vplačila konvertibilnih instrumentov oziroma t.i. Co Co obveznic, poleg tega pa še 478.000 evrov z naslova pete tranše posojila Grčiji, dodatnih 2,8 milijona evrov za posojila javnim skladom za finančne instrumente spodbujanja podjetništva in dodatnih 25,2 milijona evrov za izvedbo plačil jamstvenih obveznosti države po zakonu o jamstveni shemi.

Poleg tega je za kapitalske deleže in naložbe po novem načrtovanih 161 milijonov evrov oz. 20,5 milijona evrov več kot doslej, vlada pa ne načrtuje povečanja namenskega premoženja v Sklad za regionalni razvoj Slovenije, ki je bilo prvotno predvideno v višini 5,1 milijona evrov.

Skupni obseg prihodkov in odhodkov državnega proračuna za leto 2012 se s tem ne spreminja. Po besedah finančnega ministra Janeza Šušteršiča bo proračunski primanjkljaj ob koncu leta znašal 3,1 odstotka bruto domačega proizvoda (BDP). To po njegovih besedah dokazuje dobro vodenje proračunske politike.