V koaliciji so v zadnjem mesecu ob padcu javnomnenjske podpore mirili, da so za to krivi nepriljubljeni ukrepi, ki pa da so nujni. Konec decembra 2010 so v zdaj največji vladni stranki zatrjevali, da bi bila Slovenija že iz krize, če bi jo vodili oni. A bodo prihajajoči gospodarski kazalniki, kot je slišati tudi znotraj sedanje koalicije, šli le še navzdol. Da bo tako tudi s priljubljenostjo, nakazuje napoved ministra Andreja Vizjaka o nujnosti izvedbe pokojninske reforme in reforme trga dela. Spomnimo le, da so na referendumih padle reforme dokončno odnesle vlado Boruta Pahorja, ki je bila, tako kot sedanja, iz meseca v mesec bolj nepriljubljena.

"V demokraciji je tako, če ljudstvo ni zadovoljno, zamenjajo oblast, in ne nasprotno," je sredi decembra 2010 povedal Janša in "predpisal zdravilo" za Pahorjevo vlado: "Predčasne volitve bi bile smiselne in tudi najboljši protikrizni ukrep." Za primerjavo, po podatkih agencije Ninamedia je decembra 2010 Pahorjevo vlado za uspešno označilo 19 odstotkov vprašanih, torej eno odstotno točko več od zadnjih podatkov za Janševo vlado. Sicer pa je enega od najslabših javnomnenjskih rezultatov prejšnja Janševa vlada dosegla maja 2008, ko jo je za uspešno označilo danes sanjskih 34,6 odstotka vprašanih, že naslednji mesec je bila podpora višja za 7,7 odstotne točke.

Preberite današnji komentar Legitimnost vladanja v letih suhih krav

Rezultati javnomnenjskih poizvedovanj za delo sedanje Janševe vlade se naglo približujejo tistim, ki jih je v najslabših časih dosegala Pahorjeva vlada. Ta je javnomnenjsko dno dosegla lanskega avgusta, ko jo je za uspešno označilo 9,9 odstotka vprašanih, za neuspešno pa 86,7 odstotka vprašanih. Sedanjo Janševo vlado od tega rezultata loči le še 8,1 odstotne točke oziroma 8,8 odstotne točke.

"Imeli smo vlado, ki ji je v treh letih uspelo zapraviti svoje zaupanje in je v očeh državljanov padla tako nizko, da je uživala zgolj 20 odstotkov podpore. Zdaj imamo vlado, ki ji je ta isti rezultat uspel že v pol leta," je včeraj za Dnevnik.si povedal filozof dr. Igor Pribac. Za to je med drugim okrivil "duh, ki ga je iz steklenice potegnil znameniti članek Tomaža Majerja", in dodal, da to delovanje spodbija možnosti zaupanja v politiko, možnosti konstruktivnega vzdušja ne le v sferi politike in v parlamentu, temveč tudi širše v družbi.

Ne le nizka podpora vladi, tokratno avgustovsko merjenje priljubljenosti slovenskih politikov je tudi pokazalo, kaj si vprašani mislijo o slovenski politični smetani. Prvič v dvajsetletnem spremljanju se je namreč zgodilo, da je bilo prav vseh 20 politikov na lestvici ocenjenih slabše v primerjavi z julijem. Pred prihajajočo vročo jesenjo, v kateri bo vlada zaradi nadaljnjih varčevalnih rezov po vsej verjetnosti podobno kot Pahorjeva doživela še nadaljnji padec priljubljenosti, pa še Janšev nasvet iz predlanskega decembra: "Vlada, katera koli bo že na oblasti, bo v zelo težkem položaju, saj bo slovenski javnosti morala pojasniti, zakaj se zakon o pokojninskem in invalidskem zavarovanju po nekaj letih ponovno spreminja."

Za povečavo kliknite na graf.