Dva italijanska državljana, ki sta bila v včerajšnji nesreči lažje poškodovana, sta polet kupila na Turistično informacijskem centru v Ljubljani. "Oba sta bila hospitalizirana v Novem mestu, zdaj pa sta že v ljubljanskem hotelu. Gospod nas je že obiskal, saj so mu tako svetovali na italijanskem veleposlaništvu. Potreboval je namreč nekaj podatkov, verjetno zaradi zavarovanja. Namenili smo mu posebno pozornost, tudi sam pa je vse skupaj sprejel z veliko stopnjo razumevanja," je za Dnevnik.si pojasnila Vajdova. Dodala je, da ne vedo, ali je še kdo od včerajšnjih udeležencev nesreče polet kupil pri njih, saj je darilne bone mogoče uveljaviti tudi precej časa po nakupu, to pa poteka prek Balonarskega centra, s katerim imajo sklenjeno pogodbo.

Zanimanje za panoramske polete s toplozračnimi baloni je označila za kar veliko. "V letošnjem letu smo prodali 66 poletov tujcem in 28 darilnih bonov domačim gostom. Obseg prodaje je podoben lanskemu, saj smo v enakem obdobju lani prodali 56 poletov in 29 darilnih bonov," je razložila. Pri najpogostejših kupcih iz tujine je izpostavila predvsem Italijane, dodala pa je, da je tudi Nemcev vse več.

Po včerajšnji tragediji Vajdova potrjuje, da pričakujejo upad povpraševanja po poletih z baloni. "Do razjasnitve vzrokov te tragične nesreče, ki jo globoko obžalujemo, smo ustavili prodajo poletov z baloni in odpovedali tudi rezervacije za 25. avgust, ko je bil polet načrtovan. Kratkoročno bomo zagotovo zabeležili večji upad, kar je pri takšnih nesrečah normalno," je razložila.

Najhujša letalska nesreča po osamosvojitvi, med štirimi smrtnimi žrtvami tudi otrok

Gostje ob odpovedih poletov včasih nezadovoljni

Pri Turizmu Ljubljana sicer kakšnih pritožb strank v zvezi s poleti z baloni niso prejeli. "So pa včasih gostje nezadovoljni, ker zaradi neugodnih vremenskih razmer prihaja do odpovedi poletov in je treba termin poleta prestaviti," je za Dnevnik.si razložila Vajdova. Dodala je, da tistim, ki to želijo, v takšnih primerih vrnejo vplačani znesek tudi v celoti.

"Odpovedi poletov je bilo kar nekaj in včasih gostje tega ne sprejmejo z razumevanjem, še posebej, če je vreme na prvi pogled lepo. Letos od aprila dalje je bilo zaradi vremena odpovedanih že 18 poletov," je še dodala. Pojasnila je, da je julija in avgusta, ko je zanimanja za polete največ, zaradi pogosto nestabilnega vremena tudi največ odpovedi.

Cena poleta z balonom je sicer 70 evrov za polete med tednom, 90 evrov pa za polete ob sobotah in nedeljah. Polete z baloni organizatorji sicer delijo na dve sezoni. Od aprila do konca avgusta poteka poletna sezona, ko je povpraševanje na višku, od septembra pa do konca marca pa je tu zimska sezona. Na dve sezoni so poleti razdeljeni zaradi različnega razpona ur, ko je mogoče leteti, je razložila Vajdova. "Čeprav je povpraševanje v poletnih mesecih največje, so tudi zimski poleti izjemno lepi," je dodala.

Inštruktor letenja z baloni Darko Kralj: "V takšni vremenski situaciji je bolje odpovedati polete in iti na kavo"