"Zmanjkuje jim zalog. Obkolili smo jih."

"Danes smo zavzeli to območje," je ob hrumenju tovornjaka, na katerem je sedel, povedal član Sirske osvobodilne vojske (FSA) Jasin. "Vladne sile so se morale umakniti nazaj proti središču mesta," je ponosno oznanil. A to še vendarle ne pomeni, da je območje varno, pa čeprav je domnevno v njihovih rokah. "Ostrostrelci nas opazujejo. So za vogalom, zelo blizu. A vojakom ne bo uspelo več dolgo ostati na teh položajih. Primanjkuje jim zalog. Obkolili smo jih."

Iran uri "ljudsko vojsko", ki bo pomagala utrujenim Asadovim vojakom

Bitka za Alep je ključnega pomena za sirske upornike, kakor tudi za državo in celotno območje. Asad je pred tedni boj za nadzor nad tem mestom celo označil za "bitko vseh bitk", njegove sile pa se na vso moč trudijo, da bi uspele upornike spraviti na rob mesta. Vojska trenutno nadzoruje središče mesta, sever in skrajni zahod, uporniki pa imajo v rokah drugo polovico območja.

Na nekaterih ulicah potekajo neusmiljeni boji med uporniki in vojaki, včasih pa se sredi ognja znajdejo tudi civilisti. Če je možno, jih uporniki najhitreje spravijo do bolnišnic, a tudi te se zadnje čase borijo s pomanjkanjem zdravil in zalog. Poleg tega tudi bolnišnice niso varne pred napadi sirskega režima.

HRW: Napad na bolnišnico je kršenje mednarodnega sporazuma

Ravno danes je po poročanju Reutersa bomba padla na eno od bolnišnic na tistem območju Alepa, ki je v rokah upornikov. Ranjena naj bi bila ena oseba, organizacija Human Rights Watch (HRW) pa je napad že obsodila in dodala, da je to kršenje mednarodnega sporazuma. Po Ženevski konvenciji naj bi bile bolnišnice varovane pred napadi, razen v primerih, ko so "uporabljene v sovražne namene". "Bolnišnic, zdravnikov in reševalnih vozil ne bi smeli nikoli napadati," je bil oster Ole Solvang, član HRW. "Sirska vojska se tega ne drži."

Prebegli premier: Asadov režim je na robu propada

"Če bi čakali še dodatnih pet minut, bi umrli," je za Reuters povedal zdravnik Younes. Le nekaj minut pred napadom je bil sredi operacije, malo kasneje pa so bila vsa nadstropja prekrita s prahom in dimom, inkubatorji so se razleteli, na tleh so bile razbitine.

Bomba eksplodirala v neposredni bližini hotela opazovalcev ZN

Asadova vojska sicer neprestano močno napada uporniška območja tako iz zraka kot s tal. Napadajo tudi ponoči, med najbolj ranljivimi pa so ravno otroci, ženske in starejši. Iz mesta tako vsak dan zbeži na stotine ljudi, na nekaterih mejah pa tako nastajajo novi spopadi.

Medtem je v središču Damaska v bližini vojaških postojank in hotela, v katerem stanujejo opazovalci Združenih narodov, eksplodirala bomba. Ranjeni so bili trije ljudje, bomba pa je sprožila nove spopade med uporniki in vladnimi silami. Pomočnih zunanjega ministra Fejsal Mekdad je dejal, da je bomba dokazala kriminalno in barbarsko naravo tistih, ki take napade organizirajo – ter njihovih podpornikov v Sirji in izven nje.

Bomba je bila po poročanju televizije nameščena na cisterni z gorivom v četrti Abu Remanih v bližini vojaškega skladišča in sedeža delavskih sindikatov. Na kraj dogodka je prihitelo več reševalnih vozil.

Odgovornost za napad je po navedbah arabske televizije Al Arabija prevzela uporniška Svobodna sirska vojska, navaja nemška tiskovna agencija dpa.