Besedilo in fotografija: Milena Dora

Turisti na avtocestnih postajališčih so debelo gledali, ko so jim sindikalisti delili letake z napisi v tujih jezikih. "Sindikat gostinstva in turizma Slovenije želi opozoriti slovensko javnost ter politike, da je nekaj gnilega v našem gostinstvu in turizmu. Slovenija ni le v finančni krizi, Slovenija je v krizi vrednot. Najboljši kadri odhajajo čez mejo, tja, kjer so spoštovani in cenjeni, kjer je delovni čas jasno določen, kjer se plača vsaka oddelana ura. Doma pa ostajajo brezposelni, ki nimajo ustreznih znanj, imajo pa potrebo po delu in s tem preživetju. Zato so primorani delati na črno ali po podjemnih pogodbah, kar pa delodajalci povsem nemoteno izkoriščajo.

Ob tem se želimo opravičiti domačim in tujim gostom, ki pri nas preživljajo svoje zaslužene počitnice, za vse nehotene storjene napake, utrujenost, nepotrebno čakanje, slabo voljo, kisle nasmehe, oznojene uniforme in vse druge neprijetnosti, ki jih lahko doživijo," so pojasnjevali akcijo na Zvezi svobodnih sindikatov Slovenije.

Tudi na avtocestnem postajališču pri Murski Soboti, ki ne sodi ravno med najbolj oblegane turistične postojanke, so sindikalisti tujcem ponujali listke z narisanim natakarjem in napisom: "Delam 12 ur dnevno za 650 evrov mesečno. Oprostite za kisle nasmehe." Poleg tega pa še letak z narisanim kuharjem ter pripisom: "V mojem delovnem prostoru je 40 stopinj Celzija, pot mi teče v potokih, za klimo pa ni denarja."

Generalna sekretarka Sindikata gostinstva in turizma Karmen Leban že nekaj časa opozarja, da so plače v tej panogi sramotno nizke.

Karavana bede

Na postajališču je iz avtomobila z italijanskimi tablicami izstopila družina, se namenila proti klopcam in mizicam na postajališču, pričela s prtom pogrinjati mizo in iz prtljažnika deliti paštete, suhe klobase, kruh in pijačo. Oče družine se je s strahom v očeh pričel odmikati, ko sta pristopili sindikalistki, mati je odkimavala, da ne bodo kupili ničesar. Le hčerka Andra je za silo razumela, da gre za pogoje dela, in potem se je priključila tudi mama. Lily je povedala, da so doma v Romuniji, da je po poklicu učiteljica razrednega pouka, ki imajo plačo okoli 200 evrov. Po dvajsetih letih bi morda lahko imela tudi 400 evrov, je pristavila, a kot začetnica le tja do 250 evrov. Zato hodi sedaj v Italijo, kjer štiri dni v tednu lika po šest ur dnevno in prejme 600 evrov. Številni romunski ali avtomobili z italijanskimi tablicami, ki vsak teden potujejo od vzhoda naše države do Italije in nazaj, so polni podobnih zgodb, je kimala. Od njih slovenski turizem ne more pričakovati dobička. Vse imajo v prtljažniku, uporabili bodo le stranišča na postajališčih, kajti tista na madžarskih avtocestah, na katere se bodo pripeljali čez nekaj kilometrov, so plačljiva.

Pri sosednji mizi na postajališču si je že pogrinjala mesto za kosilo obilna tujka, iz avta je ob hladilni torbi privlekla tudi senčnik in sredi tovornjakov so si pripravili dovolj poceni družinsko kosilo. Za pogovor ni bila razpoložena.

Mlajša moška pri drugi mizi sta si privoščila stranišče in krajši počitek med vožnjo ter plastenko soka, ki sta jo imela s seboj. "Popolnoma podpiram akcijo vašega sindikata," je bil solidaren Geza z Madžarskega. Potem sta z Arpadom razložila, da je kapitalizem pri njih neusmiljen. "V Lidlu delajo prodajalke po šest ur dnevno za okoli 300 evrov. V Tescu delajo po osem ur dnevno za še manj denarja." Oba sta šla služit v tujino. "Vračava se iz Avstrije. Delava v mesni industriji, skupaj z mnogimi Slovenci, s katerimi se dobro razumemo. Toda Avstrijci nam tujcem včasih zabrusijo: ‚Poberite se domov, cigani!‘ Za delo izučenega mesarja dobim doma okoli 600 evrov bruto, iz Avstrije odnesem neto 1000 evrov plače. Res je, da moram sam poskrbeti za hrano in prevoz, a vseeno. Delavci bomo morali res ukrepati, saj delajo z nami kot z ovcami."

Podpisali izjave, da morajo molčati

Delavci v slovenskem gostinstvu so utrujeni in premalo plačani. O konkretnih plačah molčijo, tudi sindikalisti molčijo in omenjajo primer natakarja z Gorenjskega, ki je javno govoril o plačah, pa so ga odpustili. V zadnjih mesecih so številne natakarje in kuharje nadrejeni prisilili v podpis izjave, da ne bodo javno govorili o svojih plačah. Žene zaposlenih pa vedo, kako žalosten je prispevek k družinskemu proračunu: kuharji in natakarji dobijo za uro 3,6 evra bruto ali 2,6 evra neto. "Kar pomnožite si to s 174 urami," je razočarana ena od žena.

"V zadnjih mesecih je v gostinstvu in turizmu 2000 manj zaposlenih. Kar pomeni, da morajo enako delo oddelati z manj zaposlenimi. Recimo ena sobarica namesto štirih. Dejstvo je, da imamo tudi manj ugodno starostno strukturo, saj so naši zaposleni stari v povprečju okoli 38 let, ker mladih delo brez stalnega urnika med prazniki, ob nedeljah in ponoči za nizko plačilo ne mika," pove Karmen Leban, generalna sekretarka Sindikata GIT. Dodaja, da pogrešajo, da bi se v dogajanje aktivno vključila tudi slovenska vlada, ki ve, da je turizem edina panoga, ki letos raste, zaposleni pa tega ne občutijo. Pravzaprav imajo realno celo tri odstotke nižje plače.

Kaj pa študentsko delo

"Opažamo, da se tudi študentje raje ozirajo po delih zunaj gostinstva, ker so tu slabo plačana. Povedati je treba, da je delo prek študentskih napotnic še ena oblika dela na črno, saj tako ni mogoče delati vse leto. To je prekerna zaposlitev. Delodajalci skušajo varčevati tudi z zaposlovanjem prek študentskih napotnic, ker je to davčno ugodneje." Po zvišanju koncesijskih dajatev s 14 na 25 odstotkov so delodajalci ta strošek prevalili na študente, ki bodo zaslužili manj. Opazen je tudi trend, da agencije priskrbijo bolgarske delavce, ki čistijo po počivališčih. Karmen Leban vztraja: "Ni pomembno, ali je lastnik hotela ali podjetja pri nas Rus ali kdorkoli drug. Pomembno je, da dela s slovenskimi delavci in da spoštuje pravila kolektivne pogodbe."

Sto do 120 evrov "deficitarnega" dodatka za kuharje in natakarje ali tako imenovanega funkcionalnega dodatka pri receptorjih, ki so ga nezadovoljnim delavcem v turizmu dodali lani, da ne bi pretirano bežali na delo v Avstrijo, je (premajhen) obliž na njihove rane.

Ali tudi Slovenci postajamo narod tedenskih ekonomskih migrantov na evropskih avtocestah, ki nam bodo domačini sikali: "Poberite se domov, cigani!"