Kot je dejal, je Španija pristala, da bo uradno zaprosila za pomoč iz začasnega sklada za zaščito evra (EFSF). Pri tem ni povedal, koliko pomoči bo Španija dobila. Dejal je le, da bodo počakali na zaključke neodvisne revizije o kapitalskih potrebah bank, preden bodo zaprosili za vsoto. Pred tem so iz Madrida sporočili, da naj bi te ocene prejeli v 10 do 14 dneh.

Potrdil je tudi, da območje evra v zameno za pomoč od Španije ne bo zahtevalo nobenih dodatnih gospodarskih reform oziroma varčevalnih ukrepov, saj je ta iberska članica EU že sprejela več varčevalnih paketov, za seboj pa ima že tudi pokojninsko reformo in reformo trga dela.

Španiji tako po De Guindosovih besedah ne bo treba sprejemati ukrepov "zunaj finančnega sektorja", saj bo pomoč namenjena samo bančnemu sektorju. Španija pa bo morala reformirati in prestrukturirati bančni sektor, česar pa se je že lotila. Pomoč Španiji bo tako drugačna od pomoči Grčiji, Portugalski in Irski.

Okvir evropske pomoči bodo ministri postavili v naslednjih dneh, v enem tednu pa naj bi bila znana tudi višina finančne pomoči, poroča britanski Guardian. Navaja tudi, da je bila evropska pomoč Španiji neizbežna; ker gre za četrto največje gospodarstvo evroobmočja, bi njegov kolaps lahko povzročil verižno reakcijo, ki bi za seboj potegnila tudi Italijo, to pa bi pomenilo konec skupne evropske valute. Strahovi so segali tudi v ZDA in na Kitajsko, ki sta Evropo pozivali k hitremu reševanju dolžniške krize.

Finančni ministri pričakujejo spoštovanje zavez

Finančni ministri evrskega območja so po dve uri in pol dolgi videokonferenci sicer še sporočili, da pozdravljajo odločitev španskih oblasti za prestrukturiranje finančnega sektorja in da bodo pozitivno odgovorili na prošnjo Madrida po pomoči, ki jo pričakujejo kmalu.

Po uradni prošnji bo najprej svojo oceno podala Evropska komisija v sodelovanju z Evropsko centralno banko, Evropsko bančno agencijo in Mednarodnim denarnim skladom (IMF). Ti bodo tudi predlagali nabor ukrepov za sanacijo razmer v finančnem sektorju.

Evroskupina ocenjuje, da bo španski sklad za prestrukturiranje bank (FROB) lahko prejel sredstva in jih nato razdelil med bančne ustanove. Sporazum o pomoči pa bo podpisala španska vlada, ki bo prevzela tudi vso potrebno politično odgovornost.

Finančni ministri območja evra so Španiji priznali, da je sprejela že številne varčevalne in reformne ukrepe, prav tako pa tudi nekatere ukrepe za kapitalsko okrepitev bank.

Ob tem so izrazili tudi prepričanje, da bo Španija spoštovala vse svoje javnofinančne in reformne zaveze, ki jih je dala v okviru EU, njen napredek pa bodo evropske institucije spremljale vzporedno s programom pomoči. Evroskupina je Španiji sicer nedavno že popustila pri njenih ciljih za uravnoteženje javnih financ.

Vlogo pri pomoči Španiji bo odigral tudi IMF. Sodeč po izjavi evroskupine bo ta za razliko od primerov Grčije, Irske in Portugalske predvsem nadzorna.