Rezultati stresnih testov IMF so pokazali, da sta osrednji španski banki, BBVA in Banco Santander, razmeroma dobro stoječi, da pa preostali del španskega finančnega sektorja ne dosega zahtevane kapitalske ustreznosti. Izpolnjevanje teh meril pa je, če se bo v močno zadolženi državi nadaljevalo krčenje gospodarstva, nujno, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

"Po neugodnem scenariju bodo največje banke dokapitalizirane v zadostni meri in se bodo lahko zoperstavile nadaljnjemu krčenju gospodarske dejavnosti, vendar pa bo več drugih bank potrebovalo zvišanje kapitala za skupaj okoli 40 milijard evrov," so pojasnili v IMF in spomnili na nove bančne standarde, imenovane Basel III.

Ob tem so v skladu opozorili še, da 40 milijard evrov ne bo dovolj za kritje stroškov prestrukturiranja in znižanja vrednosti naložb.

Predstavnica IMF Ceyla Pazarbasioglu je ob tem poudarila, da bo v prihodnje nujna jasna komunikacija o strategiji za zagotovitev kapitalskih sredstev bankam. Ta sredstva velja po izkušnjah prej precenjevati kot podcenjevati, je dodala.

O stresnih testih je dejala, da so dober indikator, da pa predstavljalo le osnovo za resnične potrebe. V tej luči je poudarila, da bi lahko španske banke, če bodo želele pomiriti trge, potrebovale od 1,5- do dvakrat več sredstev, kot so predvideli stresni testi.

Izidi stresnih testov španskih bank, izvedenih s strani IMF, naj bi bili objavljeni v ponedeljek, vendar pa jih je IMF nato razkril že v petek.

Po tujih tiskovnih agencijah je namreč v petek zaokrožila neuradna informacija, da bo Španija danes zaprosila za denar iz začasnega sklada za zaščito evra (EFSF), s katerim bi dokapitalizirala banke.

Po nepotrjenih informacijah naj bi danes potekala telefonska konferenca evroskupine, po kateri naj bi prošnja za pomoč postala uradna. A nikjer, niti na slovenskem finančnem ministrstvu, informacije o telekonferenci nimajo.

Španska vlada je v petek poudarila, da ni sprejela nobene odločitve o reševanju bank. Pred tem namreč potrebuje natančne podatke o dejanskih potrebah finančnega sektorja. IMF jih je nato zvečer objavil, poročilo neodvisnih revizorjev na to temo pa naj bi bilo zaključeno do 21. junija.

Bonitetna hiša Fitch je v četrtek znižala oceno za dolgoročni dolg Španije, in sicer za tri stopnje z A na BBB. Kot razlog za ta korak je navedla krizo španskega bančnega sistema, visok javni dolg in recesijo. Oceno potreb španskih bank po kapitalu so v hiši ocenili na do 100 milijard evrov.