Onkološkemu inštitutu so naložili pripravo novega, po katerem izgube ne bi imeli.

Kot je povedala Žličarjeva, so že vložili predlog za arbitražo, po potrebi pa bodo vložili še tožbo. V predlogu pogodbe z Zavodom za zdravstveno zavarovanje Slovenije (ZZZS) sta sporni dve točki: izločanje dela dragih zdravil iz priznanih materialnih stroškov in prenizke priznane obveznosti pri plačah. Zdravstvena blagajna pri tem ne upošteva, da imajo višje stroške zaradi obveznega plačevanja dodatnega pokojninskega zavarovanja za zdravju nevarna mesta, je pojasnila Žličarjeva. Pri Onkološkem inštitutu je takšnih delovnih mest zaradi del v območju sevanja zelo veliko, je spomnila: "To je pri nas bistveno večji problem kot v drugih bolnišnicah; samo zaradi nepriznavanja teh stroškov smo prikrajšani za 700.000 evrov na letni ravni". Težava pa je tudi zniževanje akontacij za sedem odstotkov, za katerega so se enostransko odločili na zdravstveni blagajni, in triodstotno znižanje cen zdravstvenih storitev, ki se obeta z vladnimi interventnimi ukrepi, je dodala. "Naj nehajo govoriti o financiranju zdravstvenih storitev - priznajo naj, da zgolj razdeljujejo denar, ki je na voljo. Vprašati se je treba tudi, ali so vse bolnišnice v enakem položaju, da lahko cene znižujejo kar počez," je poudarila. Ob sporu zaradi sredstev za zdravila je Onkološki inštitut sicer že lani vložil tožbo zoper ZZZS, vendar sodišče o tem še ni odločalo.

Direktor združenja zdravstvenih zavodov Metod Mezek vlaganje tožb ob neprestanih rezih v prihodke bolnišnic ocenjuje kot smiselno potezo. Tudi v združenju so razmišljali, da bi ob letošnjem sedemodstotnem znižanju akontacij (vnaprejšnjih plačil zdravstvene blagajne) vložili tožbo v imenu javnih zavodov, vendar se je izkazalo, da niso stranka v postopku. Javnim zavodom tako preostane posamično vlaganje tožb. Mezek ob tem svari tudi pred dodatnimi rezi, ki se obetajo s triodstotnim znižanjem cene storitev prek vladnih ukrepov. Prav tako je kritičen do predlogov ZZZS, da bi razliko med prihranki prek vladnih varčevalnih ukrepov in letošnjo izgubo "krpali" z dodatnim rezanjem cen. "Mogoče je rezerv še za kak odstotek, a smo že zelo blizu točke, ko bodo povsem izčrpane," je dejal.

Očitki Onkološkega inštituta in drugih bolnišnic so po oceni generalnega direktorja ZZZS Sama Fakina neupravičeni: "Denarja lahko damo le toliko, kot ga je na voljo." Kot pravi, pa ga ob ponavljajočih se težavah skrbi organizacija dela na Onkološkem inštitutu. Dolgoročna rešitev po njegovem leži v združitvi Onkološkega inštituta z UKC Ljubljana: "Ni smiselno, da imamo na Zaloški kar dve bolnišnici".