Parlament v resoluciji poziva Evropsko komisijo, naj do leta 2013 pripravi pravila, ki bi izboljšala spremljanje izvoza izdelkov in storitev za blokiranje spletnih mest ter nadzor nad mobilnimi komunikacijami, piše na spletni strani Evropskega parlamenta.

Dokument ob tem poudarja, da je arabska pomlad dokazala potencial, ki ga imajo internet in socialna omrežja pri uveljavljanju pravice do svobode mnenja in izražanja. Hkrati zahteva večje spodbujanje medijske svobode in prizadevanj za zaščito neodvisnih novinarjev ter blogerjev.

Od EU in držav članic Evropski parlament zahteva tudi doslednejše sodelovanje z Mednarodnim kazenskim sodiščem pri iskanju oseb, za katere so izdani nalogi za prijetje. Še posebej pa poziva Ciper, Češko, Italijo, Luksemburg, Madžarsko in Portugalsko, naj s sodiščem sklenejo okvirne sporazume o sodelovanju.

Evropski poslanci so do nekaterih držav članic kritični tudi, češ da se niso soočile s svojo soodgovornostjo za kršitve človekovih pravic po svetu v okviru programa ZDA za izredne izročitve in skrivna pridržanja. Resolucija ob tem poziva institucije Unije, naj pritisnejo na članice, da bi uvedle temeljite in pregledne preiskave o teh dogodkih.

Evropski parlament tudi poziva Svet EU in Evropsko komisijo, naj si pospešeno prizadevata za splošno ratifikacijo Konvencije o otrokovih pravicah in njeno učinkovito izvajanje. Prav tako priporoča Evropski službi za zunanje delovanje, naj v letna poročila EU o človekovih pravicah vključi poglavje o pravicah otrok po svetu.

Besedilo še pozdravlja načrte za uvedbo novega organa, posebnega predstavnika EU za človekove pravice, saj je to tudi ena od večkrat izraženih pobud parlamenta.