Vizjak opozarja, da če ne bomo ukrepali, bodo problemi le naraščali, ukrepi pa bodo posledično le še manj prijetni, kdorkoli jih bo sprejemal. Ob tem poudarja, da ne želi strašiti ljudi, ampak da je to realnost.

Tudi v času krize so delovna mesta

Glede sprememb pri rekreacijskem dodatku, ki jih predvideva varčevalni ukrep, je pojasnil, da bodo upokojenci s pokojninami nižjimi od 414 evrov rekreacijski dodatek prejeli v celoti. Tistim s pokojninami od 414 do 620 evrov, se bo nekoliko znižal na 112 evrov, tisti s pokojninami, višjimi od 620 evrov pa ga ne bodo dobili. S tem po njegovi oceni ne bo posega v prejemke upokojencev na socialnem robu, bo pa letni prihranek okoli 60 milijonov evrov.

Glede znižanja nadomestila za čas brezposelnosti z 80 na 70 odstotkov plače v prvih dveh mesecih in krajšega časa prejemanja nadomestila (za največ 18 mesecev) Vizjak pojasnjuje, da bosta ukrepa veljala za tiste, ki bodo brez dela ostali šele po sprejetju varčevalnih ukrepov (predvidoma po 1. maju) in ne za tiste, ki nadomestilo že prejemajo.

Na ministrstvu si po Vizjakovih besedah namreč želijo, da bi bili ljudje takoj ob izgubi dela sami bolj motivirani za iskanje nove zaposlitve. "Želim tudi demantirati trditve, češ zdaj v času krize ni delovnih mest. So. Če pogledoma samo pretekli mesec, v marcu je bila za odstotek boljša ponudba delovnih mest kot marca lani. Brezposelnost se je celo znižala. Imeli smo slabih 111.000 brezposelnih."

Število odpuščenih zaradi varčevanja v javnem sektorju ne bo veliko

Po prihodu na položaj ministra je Vizjak, kot je povedal, zaposlenim na Zavodu za zaposlovanje povedal, da pričakuje popravke pri njihovem delu, predvsem pri tem, da morajo vsakemu v brezposelnemu takoj po izgubi službe začeti aktivno iskati službo, ne pa ga v prvih mesecih, ko še prejema visoko nadomestilo, imeti za manjši problem. "V naslednjih mesecih bom zelo skrbno spremljal podatke o tem, koliko časa mine od tega, ko se je nekdo prijavil kot brezposeln na zavod, do njegove prve resne obravnave pri svetovalcu zaposlitve," napoveduje.

Glede socialne kapice ocenjuje, da bi v tem trenutku z njeno uvedbo le dodatno obremenili javne finance, "zato tega ukrepa zaenkrat ni na mizi".

Vizjak še ocenjuje, da število odpuščenih zaradi varčevanja v javnem sektorju ne bo veliko, glavne spremembe pokojninske zakonodaje pa napoveduje za prihodnje leto.