Po Štrukljevem mnenju poskuša vlada z zmedo glede prihodnjih pogajanj prevaliti krivdo na sindikate, ki bodo stavkali, zato ker hoče prikriti, da danes ni pripravljena na pogajanja. Gre za "lep primer" sprenevedanja, kako poskušaš prevaliti krivdo na drugega, ko nečesa nimaš, pravi Štrukelj.

Vlada je namreč v četrtek potrdila zakon o uravnoteženju javnih financ, ki bo spremenil 45 drugih zakonov, vendar ga sindikati še ne poznajo in se zato po Štrukljevih besedah o njem tudi ne morejo pogajati. Omenjenemu zakonu sindikati pravijo kar interventni zakon, saj nima statusa sistemskega zakona, kljub temu da posega v sistemske rešitve.

Spreminjanje sistemske ureditve z interventnimi zakoni je po Štrukljevih besedah še en korak k "dekadenci naše pravne ureditve". Zakon ureja plače in verjetno tudi izplačilo tretje in četrte četrtine, pravi Štrukelj in se sprašuje, ali še obstaja socialni dialog v naši državi, "če smo z interventnim zakonom povozili vse kolektivne pogodbe v javnem sektorju".

"Vladi želimo sporočiti, da gremo v napačno smer"

Poudaril je, da so sindikati v javnem sektorju pripravljeni na kompromis tudi pri plačah in ne zavračajo kategorično vladnih predlogov. V koordinaciji so zadovoljni, da je vodja vladne pogajalske skupine postal minister za delo, družino in socialne zadeve Andrej Vizjak. Kot je pojasnil vodja koordinacije, imajo z njim dobre izkušnje pri izhodiščih za socialni sporazum in verjamejo, da je to pozitiven signal.

Na današnjem sestanku koordinacije so usklajevali še podrobnosti v zvezi z izvedbo stavke, zlasti tistega dela, ki se bo odvijal na javnih prostorih. Protestne shode pripravljajo v središčih večjih mest, vključno z Ljubljano, za katero so danes tudi dobili soglasje. Protest, ki so ga poimenovali "pet pred dvanajsto", bo pred vlado na Gregorčičevi ulici.

Soglasja imajo tudi že za proteste v Mariboru, Celju, Kopru, Velenju, Ptuju, Murski Soboti in na Ravnah na Koroškem. Načrtujejo pa jih še v Kranju, Novi Gorici in Novem mestu. Protestni shodi bodo trajali približno eno uro in kot je dejali Štrukelj, pozivajo vse udeležence, da bodo potekali in se končali na miren način.

Na shodih bodo izrazili nezadovoljstvo z vladnimi ukrepi. "Želimo zgolj na odločen, jasen, organiziran in miren način sporočiti vladi, da gremo v napačno smer in da po tej poti ne moremo priti do cilja," je dejal Štrukelj.

"Rešitve bodo zdaj lažje"

Kot novo pri pogajanjih z vlado pa je Štrukelj izpostavil, da bodo končno skupaj govorili tako o posegih v normative ter o posledicah odpuščanj in plačah ter posegih, ki po njihovem mnenju pomenijo padec javnih storitev. "Šele zdaj se bomo lahko resno pogovarjali o stvareh, ker ni mogoče ločiti tega, da vam delodajalec poslabša pogoje za delo in naroči dodatne pogoje za delo, na drugi strani pa vam zniža plače," je dejal Štrukelj.

Ocenjuje, da bodo rešitve zdaj lažje, ker imajo zdaj vse na mizi in verjamejo, da bo vladna stran pokazala konstruktivno držo na točki, "ko bo spoznala, da tako globoki posegi v tako kratkem času s tako drastičnimi posledicami za tako veliko število ljudi niso možni, ker ne morejo ohraniti stabilnosti v naši državi, ampak vodijo v konflikt".

Priprave na stavko potekajo tudi v posameznih sindikatih oziroma dejavnostih. Kot so danes sporočili iz Sindikata policistov Slovenije, so se ta teden sestali predstavniki stavkovnih odborov Sindikata Policistov Slovenije in Policijskega sindikata Slovenije. Za dosego skupnih stavkovnih ciljev so se dogovorili, da bodo usklajeno in enotno nastopali kot policijski stavkovni odbor.