"Splošno gledano se mi zdi, da so varčevalni ukrepi prenizko zastavljeni. Morali bi iti globlje, da bi prišli na zdravo osnovo," je danes na tradicionalnem zajtrku z novinarji povedal evropski poslanec Peterle. Menil je tudi, da je Slovenija na različnih področjih predraga, da bi lahko bila gospodarsko konkurenčna.

Predlagati bi morali bolj drastične ukrepe

Po njegovem mnenju bi morali predlagati bolj drastične varčevalne ukrepe, že zaradi tega, da bi vlada pri pogajanjih s socialnimi parterji imela več manevrskega prostora. "Če moraš mačku odrezati rep, je bolje, da to storiš naenkrat, kot da mu vsak dan odrežeš po košček," je pripomnil Peterle.

Če varčevalni ukrepi ne bodo sprejeti, bomo morda morali prositi za pomoč

Varčevalni ukrepi so po njegovih besedah nujni, za postopne ukrepe pa je v Sloveniji prepozno. Dejal je, da se v Sloveniji že četrto leto na področju socialne politike ni nič drastično spremenilo. Menil je tudi, da se mora spremeniti tudi mentaliteta Slovencev glede socialne države.

"Čeprav je danes pri nas težko priti do zaposlitve, tudi na splošno pri tem ni velike volje ljudi. Pri nas je tendenca dolgega študija, prav tako pa je vrednota, da se čim prej upokojiš. Vendar menim, da nas čaka kar nekaj streznitev na tem področju," je povedal Peterle.

Podpira tudi znižanje števila dni odsotnosti od dela zaradi bolezni, saj se za to nameni preveč denarja. Razmere v Sloveniji je tudi primerjal s tujino: "Če imaš visoko razvito socialno državo, je težko našim ljudem razložiti podatek, da se na Zahodu malica ne plača."

Ne vidi socialnega dialoga

Kar se tiče sodelovanja med socialnimi parterji, pa je ocenil, da ne vidi socialnega dialoga. "V socialnem dialogi ne vidim nikakršnega premika. Vedno poslušamo isto retoriko, zavlačevanje pogajanj. Zadeva se nikamor ne premakne," je povedal Peterle.

Turk: Trudimo se, da bi ukrepi otroke, družine in zaposlene v javnem sektorju čim manj prizadeli

Prav tako je bil kritičen do sindikatov in njihovega financiranja. "Zanima me, kako poslujejo sindikati. Verjamem, da je zelo lepo biti profesionalni sindikalist. Finančna pravila sindikatov pri nas niso dovolj natančna. Pri sindikatih je podobno kot pri Cerkvi. Situacija je netransparenta," je dejal Peterle in pri tem omenil sindikat Slovenskih železnic.

Peterle je še dejal, da je potreben socialni dialog na realnih osnovah. Pri pogajanjih prejšnje vlade s socialnimi parterji, še posebej glede pokojninske reforme, je po njegovih besedah manjkala politična avtoriteta, ki bi v pogajanja umestila več dialoga. "Vendar v Sloveniji delujejo posebni interesi, ki so daleč od nacionalnih interesov," je neuspešnost socialnega dialoga v Sloveniji ocenil Peterle.