Protestniki s potreti ameriškega predsednika Baracka Obame in napisi s protiameriškimi slogani so blokirali glavno cesto med Džalalabadom in prestolnico Kabul. "Džihad je edini način, da spravimo Američane iz Afganistana," je pisalo na enem od napisov.

Afganistanski parlament je v ponedeljek zahteval javno sojenje za strelca, ki je v nedeljo odšel iz baze v pokrajini Kandahar in v bližnji vasi pobil 16 civilistov, med katerimi je bilo devet otrok.

Prizorišče pokola v okrožju Pandžvaj je danes obiskala delegacija afganistanske vlade, pri čemer so jo napadli oboroženi neznanci. V streljanju, ki je trajalo približno deset minut, je bil ranjen afganistanski policist. V delegaciji sta bila poleg predstavnikov lokalnih oblasti tudi brata afganistanskega predsednika Hamida Karzaja.

AI: ZDA morajo hitro ukrepati

Mednarodna organizacija Amnesty International pa je poudarila, da bi si morale mednarodne sile v Afganistanu bolj prizadevati za zmanjšanje števila žrtev med civilisti. Po njenih podatkih naj bi od začetka mednarodnega posredovanja v državi leta 2001 umrlo več kot 3000 civilistov. "ZDA morajo hitro ukrepati in izvesti neodvisno, verodostojno in transparentno preiskavo o napadu," je dejal Sam Zarifi, regionalni direktor organizacije za Azijo in Pacifik.

Zarifi je ZDA tudi pozval, naj svojcem žrtev izplačajo primerne odškodnine. Obenem je poudaril, da morajo mednarodne sile odgovarjati za svoja dejanja in žrtve med civilisti, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

"Trenutno pomanjkanje odgovornosti podžiga in spodbuja mišljenje, da mednarodne sile ne skrbijo dovolj za dobro Afganistancev, da so nad zakoni in da ne odgovarjajo za svoja dejanja, še posebej ko pride do žrtev med civilisti. Gre za mišljenje, ki ga s propagando uspešno spodbujajo tudi talibani in druge protivladne sile," je poudaril Zarifi.

Ameriški obrambni sekretar Leon Panetta pa je v ponedeljek izjavil, da vojaku, ki je pobil 16 ljudi, grozi smrtna kazen, če bo spoznan za krivega. Dodal je, da bodo vojaku sodili v skladu z vojaškim kazenskim zakonikom, ki v določenih primerih predvideva smrtno kazen.

Je bilo napadalcev več ali le eden?

Čeprav ameriške oblasti zatrjujejo, da je bil masaker v nedeljo zjutraj v Afganistanu delo "ponorelega" ameriškega vojaka, pa novo najdeni dokazi nakazujejo, da je pravzaprav šlo za več vojakov, ki so bili po vsej verjetnosti še opiti.

20-letni Jan Agha je tistega tragičnega jutra ostal brez celotne družine, za Reuters pa je dejal, da ga je iz spanca prebudilo streljanje. Ko je njegov oče pogledal skozi okno, da bi videl, kaj se dogaja, je bil ustreljen v vrat in obraz.

So bili vojaki opiti?

Agha je povedal, da je nekaj vojakov zatem vdrlo v hišo, sam pa je preživel le zato, ker je nepremično ležal na tleh in se pretvarjal, da je mrtev. "Američani so nekaj časa postavali po hiši, sam pa sem se zelo bal. Mamo so ustrelili v obraz, bila je neprepoznavna, ubili so tudi brata in sestro,“ je pojasnil za Reuters.

Takšno dogajanje je potrdil tudi Agha Lala, saj so tudi njega prebudili streli. "Skril sem se za zid in jih nekaj časa le opazoval, potem pa so začeli streljati proti meni. Zgrešili so me, naboji so pristali v zidu. Vojaki so se smejali, niso bili videti normalno. Mislim, da so bili opiti,“ je za Reuters povedal Lala, podobno pa pripoveduje tudi 15-letni deček Rafiullah, ki ga je vojak ustrelil v nogo. Pentagon pa take navedbe zavrača in vztraja, da je bil pokol delo enega vojaka, ki je doživel živčni zlom.

Soba, polna prerešetanih trupel

Lala je, ko je streljanje ponehalo, odšel do sosednjih hiš, da bi videl, kaj se je zgodilo. ''To je bil pokol. Po sobah so ležala prerešetana trupla. Zdi se, da so na njih vrgli odeje in zavese, nato pa jih zažgali,“ je še razložil za Reuters.

Haji Samad v času pokola ni bil doma, a je kaj hitro ugotovil, da se je pripetilo nekaj hudega, saj je pred svojim domom naletel na kopico ljudi. "V hiši sem videl 11 trupel članov svoje družine, med njimi tudi otroke in vnuke. Vojaki so jih posuli z nekakšno kemikalijo in jih zažgali,“ je rekel za Reuters in dodal, da so Američani od tistega dne zanj sovražniki.

In če je bilo do sedaj morda nejasno, kakšen je odnos lokalnih prebivalcev do ameriških vojakov v Afganistanu, od nedeljskega jutra dalje ni nikakršnega dvoma – morajo se umakniti. Pokol 16 civilistov (med njimi je bilo tudi devet otrok), ki so umrli pod streli ameriških vojakov, je bila kaplja čez rob.