Svobodomiselni, napredno naravnani državljani Republike Slovenije (verni, ateisti, agnostiki in drugače nazorsko orientirani), kot se opisujejo na svojem spletnem mestu, so do sedaj zbrali 23 tisoč podpisov. "Okoli 3000 je lastnoročnih, gre za podpise ljudi, ki so podpisali pisno verzijo peticije, ostali (slabih 20 tisoč) pa so podpisali peticijo elektronsko, preko naše spletne strani," nam je sporočil Vlado Began, član in pravni zastopnik koalicije za ločitev države in Cerkve.

V prihodnje bodo podpise še naprej zbirali preko internata, sicer pa bodo prisotni tudi na stojnicah po Sloveniji. Če bodo dobili dovoljenje mestne občine Kranj, bodo med 19. in 21. marcem vsem "podpisodajalcem" dostopni v gorenjski prestolnici. "Planiramo tudi stojnice v nekaterih drugih krajih v Sloveniji," je še obvestil Began.

Država mora odgovoriti

Peticijo bodo nato posredovali državnim organom, ki so jo dolžni resno obravnavati in "nam v skladu s 45. členom ustave, ki govori o pravici do peticije, odgovoriti". "Če jo bo zavrnila, bo morala vsebinsko pojasniti, zakaj je ni mogoče realizirati; če pa ji bo ugodila, pa pričakujemo, da nam bo sporočila, kako bo potekal postopek odprave državnega financiranja katoliške cerkve in v kolikem času bo to urejeno," je pojasnil Began. Če odziva ne bo, bodo to smatrali kot kršitev ustave in njihovih pravic. Takrat bodo razmislili o sprožitvi ustreznih pravnih postopkov pred pristojnimi organi, med drugim varuhom človekovih pravic.

V koaliciji za ločitev države od cerkve si za uspeh štejejo tudi podpise zelo znanih državljanov. "Tudi v primeru popolne ignorance države uspeh v celoti ne bo izostal: vpliv na javno mnenje je opazen in reakcije državljanov so praktično v celoti naravnane v spoštovanje pravne države s poudarkom na protiustavnem državnem financiranju katoliške cerkve," je še zaključil Began.