To je do zdaj najbolj žolčna kritika načrta koalicijske vlade o uzakonitvi porok homoseksualnih parov. O'Brien piše, da gre za "groteskno spodkopavanje univerzalno sprejete človekove pravice". "Poroke istospolnih bi iz zakona povsem odstranile osnovno idejo o materi in očetu za vsakega otroka. Ustvarile bi družbo, ki se namerno odloči, da otroku vzame ali mater ali očeta," je napisal kardinal, ki ocenjuje, da bi to spreminjanje definicije zakonske razmerja, ki jo ima za norost, osramotilo Veliko Britanijo v očeh sveta.

Spreminjanje realnosti

Vlado je obtožil, da "poskuša spremeniti realnost, odpraviti univerzalno razumevanje poroke in s to spremembo ustreči majhni manjšini aktivistov". O'Brien je najnovejši v vrsti cerkvenih kritikov vlade. Januarja je yorški anglikanski nadškof John Sentamu trdil, da vlade nimajo moralne avtoritete za to, da bi na novo definirale poroko. Premier David Cameron je javno podprl gejevske poroke na lanskem letnem kongresu konservativne stranke, na katerem je odmevno dejal: "Gejevskih porok ne podpiram, čeprav sem konservativec, ampak zato, ker sem konservativec." Notranje ministrstvo je pred dnevi ocenilo, "da morajo imeti vsi ljubeči drug drugemu zavezani pari možnost za civilno poroko, ne oziraje se na svojo spolno usmeritev". Britanska vlada bo še ta mesec sprožila javno razpravo o tem načrtu v Angliji in Walesu. Škotska vlada je že sprožila to javno razpravo in sprejela že neverjetnih 50.000 mnenj Škotov. Poleg katoliške cerkve, ki se je odločila za odkrit spopad z vlado, so proti uzakonitvi porok homoseksualnih parov tudi muslimanski verski voditelji, anglikanska cerkev pa je precej razcepljena v svojih odzivih. V Veliki Britaniji so zakon o sklepanju civilnih partnerstev homoseksualnih parov sprejeli leta 2004.

Koalicija za poroko (moških in žensk)

Nastala je tudi nova koalicija znanih osebnosti, Koalicija za poroko, v kateri so škofi, politiki in pravniki, ki nasprotujejo gejevskim porokam. Skupino je javno podprl tudi nekdanji canterburyjski anglikanski nadškof lord Carey. Proti vladinemu načrtu so tudi nekateri ministri in mnogi poslanci Cameronove konservativne stranke, ki napovedujejo, da bodo v parlamentu glasovali proti predlogu (posredno tudi proti svoji vladi). Eden izmed njih, Peter Bone, je dejal, da je vladni načrt "čisto nor". Premier Cameron medtem upa, da bodo gejevske poroke uzakonjene še pred volitvami 2015 in da bo to lahko razglasil za enega največjih dosežkov svojega 5-letnega mandata.