ZPIZ: Pokojnina je višja od invalidnine

Vodja odnosov z javnostmi na Zavodu za pokojninsko in invalidsko zavarovanje (ZPIZ) Brane Kokot pravi, da takšno stanje ni odraz tega, da starejši ne bi mogli dobiti statusa invalida. So pa prejemki invalidov praviloma nižji kot pokojnine, opozarja. In prav tako je za status invalida po zakonu o pokojninskem in invalidskem zavarovanju nujno, da invalidnost nastane med zavarovalno dobo: "Če je nastala zaradi poškodbe pri dvanajstem letu starosti, to ne spada v naše predpise," pravi Kokot.

Sicer se postopek za ugotavljanje invalidnosti praviloma začne s pogovorom pri osebnem zdravniku. Skupaj z vlagateljem zbereta dokumentacijo specialistov in izpolnita vlogo. Razlog za invalidnost je bolezen, poškodba izven dela ali pri delu. To obravnava območna enota ZPIZ, ki preveri še, kakšno je delovno okolje vlagatelja. O statusu invalida pa z odločbo odloča volilna komisija, ki se zanaša po eni strani na izvedensko mnenje, po drugi pa na vso zbrano dokumentacijo.

Kako do dodatnih ugodnosti

Status invalida je pomemben tudi zaradi dodatnih ugodnosti, kot so parkiranje na prostorih za invalide, brezplačna vožnja z mestnimi avtobusi in podobno, pravi Žiberna. Zakon o varnosti v cestnem prometu določa, da smejo na za invalide označenih prostorih parkirati osebe, ki imajo zaradi izgube, okvare ali paraliziranosti spodnjih ali zgornjih okončin ali medenice priznano najmanj 60-odstotno telesno okvaro, osebe z multiplo sklerozo in osebe z mišičnimi in živčno-mišičnimi obolenji z ocenjeno najmanj 30-odstotno telesno okvaro, težko telesno prizadeta oseba, ki ji je zaradi tega priznana invalidnost po predpisih o varstvu telesno in duševno prizadetih oseb oziroma spremljevalec, ki vozi in spremlja to osebo.

A vozilo mora biti, pravi zakon, označeno z veljavno parkirno karto. Na zahtevo vlagatelja jo izda upravna enota stalnega ali začasnega prebivališča. Mag. Bojan Arh iz Upravne enote Ljubljana pojasnjuje, da so izdali skupaj 2555 parkirnih kart za označevanje motornih vozil invalidov in motornih vozil, s katerimi se vozijo zdravstveni delavci, delavci socialnih služb in delavci invalidskih organizacij. "Zahtevi za izdajo parkirne karte invalidom je treba priložiti odločbo o invalidnosti, iz katere je nedvoumno razvidna upravičenost, oziroma potrdilo izbranega osebnega zdravnika o izpolnjevanju enega izmed pogojev iz zakona o pravilih cestnega prometa."

Invalidi imajo v Ljubljani pravico do brezplačne avtobusne vozovnice. Kot nam je pojasnila Tamara Deu iz LPP, je v splošnih prevoznih pogojih LPP zapisano, da so do brezplačne vozovnice s spremljevalcem upravičene osebe, katerim je priznana invalidnost po predpisih o varstvu telesno in duševno prizadetih oseb. Posebej je treba izpostaviti, da morajo osebe, ki so v skladu z odlokom o organizaciji in načinu izvajanja mestnih linijskih prevozov potnikov, ki ga je sprejela Mestna občina Ljubljana, upravičene do brezplačne vozovnice, v potniški blagajni predložiti odločbo o invalidnosti ali odločbo centra za socialno delo ali zdravniško potrdilo.

Državna skrb za tiste brez statusa?

Starejši brez statusa naj ne bi bili prepuščeni sami sebi. Angelca Žiberna pojasnjuje, da je vlada imenovala 28-člansko komisijo za spremljanje Akcijskega programa za invalide med letoma 2007 in 2013 - iz različnih vladnih, nevladnih ter strokovnih institucij. Med ključnimi je bil v zvezi s tem cilj 13 v omenjenem programu Staranje z invalidnostjo. A ta cilj je bil, pravi Žiberna, v poročilih vseh sodelujočih institucij prezrt. Poudarja, da je to skrb zbujajoče.

Na ministrstvu za delo, družino in socialne zadeve so pojasnili, da omenjeno komisijo sestavljajo predstavniki mnogih organizacij: ministrstev za delo, za finance, za javno upravo, za šolstvo in šport, visoko šolstvo, za zdravje, za kulturo, za promet, za okolje in prostor, služba vlade za razvoj in evropske zadeve, Statistični urad RS, ZPIZ, ZZZS, Zavod RS za zaposlovanje, Univerzitetni rehabilitacijski inštitut Republike Slovenije - Soča, Inštitut za socialno varstvo, Skupnost organizacij za usposabljanje oseb s posebnimi potrebami, NSIOS, ZDUS, Zveza društev za cerebralno paralizo Slovenije Sonček, YHD - Društvo za teorijo in kulturo hendikepa.

Kriva je recesija

Vse navedene organizacije so v okviru svojih pristojnosti pristojne tudi za uresničevanje akcijskega programa za invalide, opozarjajo na ministrstvu. "Zato smo tudi na ministrstvu zaskrbljeni nad dejstvom, da nobena od pristojnih organizacij ni poročala o aktivnostih za uresničevanje 13. cilja programa Staranje z invalidnostjo, na kar smo opozorili tudi na sestanku komisije, saj je glede na staranje prebivalstva tako v svetu kot pri nas treba sprejemati učinkovite in ustrezne ukrepe, s katerimi bi starejšim in starajočim se invalidom omogočili doseganje in ohranjanje največje mogoče samostojnosti in polne telesne, duševne, socialne in poklicne sposobnosti ter polno vključenost in sodelovanje na vseh področjih življenja."

Člani komisije so kot glavni razlog za neučinkovito uresničevanje 13. cilja navedli že nekaj časa trajajoče stanje recesije, ki se kaže predvsem v velikem pomanjkanju sredstev za izvajanje aktivnosti na vseh področjih in tudi pri uresničevanju 13. cilja. Komisija za spremljanje Akcijskega programa za invalide 2007-2013 je tako sklenila, da si bo v prihodnje še bolj konstruktivno, predvsem glede na sredstva, ki so ali bodo na voljo, prizadevala za uresničevanje pravic, ki smo jih ne nazadnje sprejeli že leta 2008 z ratifikacijo Konvencije o pravicah invalidov, ki je tudi podlaga za API.