Na sestanku s predstavniki ministrstva za zdravje in ministrstva za finance so se tako dogovorili, da pripravijo novo projekcijo poslovanja. Zdravstvena blagajna predlaga za 361 milijonov evrov varčevalnih ukrepov, do katerih pa se vlada še ni opredelila. V naslednjih dneh bodo o njihovi vključitvi v interventno zakonodajo razpravljali v ožjih skupinah: "V vladi se zavedajo, da je treba ukrepati."

Na izbiro je več ukrepov

Nekaj je treba storiti takoj, sicer bo decembra zmanjkalo denarja za zdravstvene storitve oziroma plače zaposlenih v zdravstvu, je opozoril Fakin. Zadnje projekcije so ZZZS napovedale 110 milijonov evrov nepokrite izgube konec leta, med predlaganimi ukrepi zdravstvene blagajne pa sta največ prahu dvignila 10-odstotno znižanje bolniških nadomestil in plačilo 1,4 do 2,36 evra ob vsakem receptu za zdravila. Ob dvajsetletnici zdravstvene blagajne Fakin poudarja, da je še vedno na izbiro več različnih ukrepov, po njegovem pa zdravstvena blagajna potrebuje več moči in avtonomije kot doslej.

Za širitev in zaščito avtonomije ZZZS so se izrekli tudi predstavniki zavarovancev in delodajalcev v upravnem odboru in skupščini zavoda, nekoliko pa se razhajajo pri stališčih do predlaganih ukrepov. Predsednica upravnega odbora Tatjana Čerin iz Gospodarske zbornice Slovenije je poudarila, da je treba iskati notranje rezerve v zdravstvu, rezerve pa so po njenem tudi pri zavarovancih. "Poraba zdravil v Sloveniji je visoka, v zadnjih dveh letih pa je v smeteh končalo 72 ton zdravil. Število receptov in obiskov zdravnika je nad evropskim povprečjem," je dejala. V evropskem vrhu je Slovenija tudi po višini nadomestil in številu bolniških odsotnosti, je dodala, zato "bi bilo treba tudi v tem segmentu narediti korak naprej". Zavzela se je tudi za izenačitev prispevkov različnih skupin. Ob približno enakih prihodkih bi morali vsi približno enako plačati za zdravstveni sistem, ugotavlja Čerinova.

Zmanjševanje pravic le v skrajni sili

Članica upravnega odbora Lučka Böhm iz Zveze svobodnih sindikatov Slovenije je na drugi strani zaskrbljena, da nekateri varčevalni predlogi ZZZS posegajo v višino pravic iz obveznega zdravstvenega zavarovanja. "Preden posegamo po pravicah, je treba racionalizirati vse druge stroške. Kadar bom menila, da gre za nižanje pravic zavarovancev, bom vedno glasovala proti. Kako bodo glasovali drugi predstavniki zavarovancev, bom izvedela, ko se bomo dobili pred sejo. Če jih kaj poznam, pa bodo verjetno glasovali tako, kot sem povedala zase," je dejala. Predsednik skupščine ZZZS, Vladimir Tkalec iz Konfederacije sindikatov javnega sektorja Slovenije, ugotavlja, da je v Sloveniji še vedno solidno javno zdravstvo, a je zdaj začelo zmanjkovati sredstev zanj. Izobraževanje bi morali po njegovem v prihodnje financirati iz drugih virov, ne iz zdravstvene blagajne, zmanjševanje pravic pa je po Tkalčevih besedah sprejemljivo "le v skrajni sili".