Pličanič je razložil, da zakon o državni upravi podrobneje opredeljuje vsebino zakona o vladi, torej določitev novih ministrstev in njihovih delovnih področij. Po njegovih besedah bodo podvajanje služb, ki se je pojavilo ob združitvi nekaterih ministrstev, odpravili, sledila pa bo podzakonska regulativa za racionalizacijo teh združenih resorjev, je dejal.

Minister je potrdil še, da so razpravljali o ukinitvi nekaterih služb, in potrdil, da bodo ukinili urad za enake možnosti, urad za narodnosti, urad za verske skupnosti in službo vlade za podnebne spremembe, njihova področja pa se bodo prenesla pod pristojne resorje. Direktor urada vlade za komuniciranje Anže Logar je tu dodal, da končnega predloga sicer še ni.

Odpuščanje kot zadnji ukrep

Zaposleni z uradov in služb, ki se bodo združile, bodo po Pličaničevih besedah prerazporejeni na druga delovna mesta. Minister namreč meni, da je odpuščanje zadnji ukrep, saj da je veliko rezerv znotraj državne uprave, kjer ponekod primanjkuje ljudi.

Novinarji, Logar in Janša (foto: Nebojša Tejič/STA).

Vlada o tožilstvu oziroma o tem, katero ministrstvo bo imelo pristojnost nad njim, ni konkretneje razpravljala, je dejal Pličanič, saj se mora to vprašanje urediti na koalicijski ravni. Podobno je zatrdil tudi premier Janez Janša, ki pravi, da bodo predlog, po katerem bi tožilstvo ostalo pod pravosodnim ministrstvom in se ne priključilo notranjemu ministrstvu, obravnavali. "Če bo soglasje, bo pogodba spremenjena, če ne, ne bo spremenjena," je dejal.

Preberite še: Vlada spet presenetila z razrešitvami, izdano tudi poroštvo za Teš 6

Sicer je predsednik Liste Virant Gregor Virant predlog za spremembo koalicijske pogodbe, po kateri bi se pristojnost za tožilstvo obdržala na ministrstvu za pravosodje in javno upravo, že posredoval koalicijskim partnerjem. V stranki pričakujejo, da bo odločitev takšna kot v primeru gospodarske diplomacije.

Sklep o tem, da predlaga spremembo koalicijske pogodbe, je svet Liste Virant sprejel na seji v sredo, in sicer prav na predlog Pličaniča. Kot pojasnjujejo v poslanski skupini, je sprememba posledica upoštevanja mnenj širše strokovne javnosti, minister pa je navedel tudi več organizacijsko-tehničnih razlogov, ki podpirajo takšno rešitev.

V Listi Virant so sicer odprti za pobude, predloge in mnenja širše strokovne in laične javnosti. "Ravno odločitev za pobudo o spremembi koalicijske pogodbe je odraz odprtosti za uveljavitev drugačnih rešitev," še pojasnjujejo.

Jutri dokočno o ustavni presoji

Pozitivna Slovenija in SD se bosta jutri dogovorili, kdaj bosta v ustavno presojo vložili novelo zakona o vladi, saj še ni jasen morebiten prenos tožilstva, pravi vodja poslancev PS Jani Möderndorfer. Kot pravi, je vlada ravnala drugače, ko je brez sprememb koalicijske pogodbe prenesla gospodarsko diplomacijo, s prenosom tožilstva pa čaka.

Ko govorimo o prenosu tožilstva na ministrstvo za notranje zadeve ali ohranitvi tega na ministrstvu za pravosodje, je to stvar koalicijske pogodbe in dogovora vseh predsednikov strank, medtem ko sta se glede prenosa gospodarske diplomacije z ministrstva za zunanje zadeve na ministrstvo za gospodarstvo dogovorila pristojna ministra, brez spremembe koalicijske pogodbe in spremembe zakona o vladi, opozarja vodja poslanske skupine Pozitivne Slovenije.

Minister Pličanič (foto: Nebojša Tejič/STA).

Po njegovih besedah gre za "resen premislek, kaj vlada počne o dveh stvareh v istem zakonu na dva različna načina". V Pozitivni Sloveniji tako menijo, da je "resno napočil čas", da začnejo vladi "resno pomagati", in sicer s tem, da novelo zakona o vladi vložijo v ustavno presojo. Mnenja dveh ustavnih pravnikov, ki so jih že prejeli, po besedah vodje poslancev PS govorijo v smeri vložitve zakona v ustavno presojo. Tudi s SD so pri tem enotni, zagotavlja.

Na vprašanje, ali bodo z ustavno presojo čakali na odločitev koalicije glede prenosa tožilstva, pa je odgovoril, da so čakali današnjo odločitev vlade, v kateri sedijo "več ali manj vsi predstavniki strank, ki o tem odločajo". Ob izjavah vladnih predstavnikov pa Pozitivna Slovenija ocenjuje, da je lahko odločitev o prenosu tožilstva dolgotrajen proces in tako ni razloga, da ustavne presoje novele zakona o vladi ne bi vložili. Poleg tega lahko po ocenah Möderndorferja zahtevo za ustavno presojo tudi kadar koli umaknejo.