Predlog ustave, o katerem bodo odločali Sirci na referendumu, je pripravila posebna komisija, ki jo je oktobra lani vzpostavil Asad. Ta je januarja napovedal, da bo referendum o novi ustavi potekal marca, danes pa je določil datum 26. februar. Referendumu naj bi po napovedih kasneje sledile splošne volitve.

Po poročanju tujih tiskovnih agencij sta med najpomembnejšimi novostmi, ki jih prinaša nova ustava, odprava monopolnega položaja sedanje vladajoče stranke Baas. Tega stranki, ki je na oblasti od leta 1963, v 8. členu zagotavlja sedanja ustava iz leta 1973.

Odprava prevladujočega položaja stranke je bila sprva ena od glavnih zahtev nasprotnikov Asadovega režima, ki že skoraj leto dni protestirajo proti oblasti. Po dolgem in krvavem zatiranju protestov nasprotniki režima zdaj vztrajajo pri Asadovem odstopu.

Predlog nove ustave predvideva uvedbo večstrankarskega političnega sistema, oblast pa bi bila izvoljena na demokratičnih volitvah.

Kot piše sirski prorežimski časnik Al Vatan, predlog nove ustave predvideva tudi omejitev predsedniškega mandata na dva zaporedna sedemletna mandata. Časnik pri tem sicer ne navaja, ali bi ta reforma veljala tudi že za sedanjega predsednika, ki se mu drugi mandat izteče leta 2014, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

V skladu s predlogom nove ustave bodo prepovedane politične aktivnosti na podlagi vere ali plemenske pripadnosti. Obenem pa je poudarjeno, da sirska ustava temelji na islamu in da je le musliman lahko predsednik države. Sirija pa je v besedilu nove ustave opredeljena kot "suverena in nedeljiva demokratična država".

Po navedbah nemške tiskovne agencije dpa še ni znano, kako bo potekal referendum, medtem ko v več sirskih provincah divja nasilje.

Krvavo zatiranje protestov se medtem nadaljuje tudi danes. V mestu Homs, ki velja za trdnjavo upornikov, je med drugim odjeknila eksplozija, ki je uničila plinovod. Po incidentu so mesto preletavala vojaška letala sirskih sil, poroča dpa, ki se sklicuje na sirske aktiviste.

Iz več krajev v provinci Hama pa poročajo o streljanju sirskih sil na protestnike. Po navedbah aktivistov je bilo v nasilju v Siriji zgolj danes do poldneva po krajevnem času ubitih najmanj dvanajst ljudi.

Diplomati: GS ZN še ta teden o resoluciji o Siriji

Po neuspehu v Varnostnem svetu Združenih narodov naj bi o resoluciji o Siriji še ta teden glasovala Generalna skupščina ZN. Kot so v torek zvečer v New Yorku razkrili diplomati, naj bi o resoluciji, s katero bi obsodili nasilje sirskega režima, v GS ZN glasovali v četrtek ali petek, poročajo tuje tiskovne agencije.

Resolucija GS ZN sicer lahko vsebuje obsodbo, ni pa zavezujoča in ima zgolj značaj poziva. Sankcije proti kaki državi lahko sprejme samo VS ZN. Tam je nazadnje zaradi veta Rusije in Kitajske 4. februarja propadlo sprejetje resolucije o Siriji.

Komisarka ZN za človekove pravice Navi Pillay je v ponedeljek pred GS ZN v New Yorku izrekla hude očitke na račun sirskega režima pod vodstvom predsednika Bašarja al Asada. "Al Asad dopušča načrtno streljanje na neoborožene protestnike," je med drugim dejala, poroča nemška tiskovna agencija dpa. Po poročanju francoske tiskovne agencije AFP je režim v Damasku njene očitke v torek že zavrnil.

Če bo GS ZN sprejela resolucijo, bo to že druga resolucija GS ZN o Siriji v dveh mesecih. Prvo so sprejeli 19. decembra, z njo pa so obsodili kršitve človekovih pravic al Asadovega režima in pozvali k takojšnji zaustavitvi nasilja.

Po napovedih naj bi večina držav članic GS ZN podprla tudi sedanjo resolucijo, ki prav tako ostro obsoja kršitve človekovih pravic v Siriji in podpira načrt Arabske lige za zaustavitev 11-mesečnega nasilja v državi. Za razliko od VS ZN se v GS ZN resolucija sprejema z večinsko podporo.