"To je bila katastrofa," je po spominski maši dejal Napolitano, poroča francoska tiskovna agencija AFP. Obenem je izrazil solidarnost s svojci žrtev nesreče, ki se je zgodila 13. januarja pred otokom Giglio in v kateri je umrlo najmanj 17 ljudi, 15 jih še vedno pogrešajo.

Natanko mesec dni po nesreči, 13. februarja, bo sicer še ena maša, tokrat na samem otoku Giglio, na njej pa se bodo poklonili tudi preživelim in reševalcem. Mašo bo vodil tamkajšnji škof Guglielmo Borghetti.

Na ladji, ki je zadela v čer ob obali Toskane ter nasedla in se delno prevrnila, je bilo v času nesreče več kot 4000 ljudi. Doslej so našli trupla 17 umrlih, 15 pa jih še pogrešajo.

Preživeli in svojci žrtev so medtem v Franciji, Nemčiji in ZDA vložili številne tožbe proti operaterju Costa Crociere s sedežem v Genovi ter proti njeni ameriški matični družbi Carnival Coorporation s sedežem na Floridi.

Na samem otoku Giglio pa se poglablja zaskrbljenost prebivalstva zaradi 114.500 ton težke ladje, ki se še vedno nahaja pred njihovim pragom. Največ sivih las povzroča 2380 ton težkega goriva v ladijskih rezervoarjih, ki bi v primeru iztekanja povzročilo veliko okoljsko katastrofo na območju, ki je v veliki meri odvisno od turizma.

Po dolgotrajnih pripravah, ki jih sta močno ovirala slabo vreme in občasno premikanje ladje, zaradi katerega bi ta utegnila zdrsniti s čeri in se potopiti, je nizozemsko podjetje Smit Salvage po navedbah italijanskih oblasti danes vendarle začelo prečrpavati gorivo.