V bližini dveh stavb varnostnih sil v mestu Alep na severu Sirije je v dveh eksplozijah bomb umrlo najmanj 28 ljudi, 235 pa je bilo ranjenih, so sporočili s sirskega ministrstva za zdravje. Sirska vlada je krivdo za eksplozije pripisala "oboroženim terorističnim skupinam", ki da jih podpirajo arabske in zahodne države.

To mnenje je vlada v Damasku posredovala tudi generalnemu sekretarju ZN, VS ZN, Arabski ligi in drugim organizacijam. Predstavnik uporniške Svobodne sirske vojske pa je medtem sporočil, da so bombni eksploziji izvedli privrženci al Asadove režima. Cilj režima naj bi bil pozornost preusmeriti iz dogajanja v drugih sirskih mestih, kjer vladne sile izvajajo nasilje.

V mestu Homs v osrednji Siriji, žarišču upora proti sirskemu režimu, so medtem vladni tanki vdrli v predel Inšat, vojaki pa so izvajali hišne preiskave in iskali nasprotnike predsednika al Asada. Inšat se nahaja v bližini predela Baba Amr, tarče silovitega obstreljevanja sirskih sil v preteklih dneh. V šestdnevni ofenzivi vojaških sil v Homsu naj bi po navedbah sirskih aktivistov umrlo že več kot 400 ljudi, danes pa najmanj 39.

Po navedbah Sirskega observatorija za človekove pravice so medtem severovzhodno od Damaska v obračunavanjih z vojsko umrli tudi štirje odpadniški vojaki. V Dari na jugu naj bi v podobnem obračunavanju umrl najmanj en vojak.

Za razliko od Rusije, ki je v soboto skupaj s Kitajsko vložila veto na resolucijo VS ZN o Siriji, zahodne države krvavo zatiranje protestov ostro kritizirajo. Visoka zunanja predstavnica EU Catherine Ashton je v četrtek dejala, da se mora Rusija soočiti z "realnostjo" nasilnega zatiranja protestov v Siriji. "Moje sporočilo ruskim kolegom je, da morajo tudi oni priznati realnost na terenu," je ob dvodnevnem obisku v Mehiki poudarila Ashtonova.

Ameriški predsednik Barack Obama in italijanski premier Mario Monti sta se medtem v četrtek v Beli hiši strinjala, da je treba ustaviti prelivanje krvi in poskrbeti za tranzicijo. K "tranziciji in spremembam" v Siriji je v četrtek pozval tudi britanski premier David Cameron, ki je dodal, da al Asadov režim brezobzirno ubija in hromi svoje državljane.

Turški zunanji minister Ahmet Davutoglu je medtem dejal, da si mednarodna skupnost ne more privoščiti, da ne ukrepa, ampak le opazuje pokol, ki se dogaja v Siriji. Iz Carigrada so sicer v četrtek sporočili, da načrtujejo mednarodno konferenco regionalnih in svetovnih sil glede krize v Siriji.

Nemčija je medtem podprla idejo o skupni opazovalni misiji Arabske lige in Združenih narodov. Ta je sicer odvisna od podpore zunanjih ministrov članic Arabske lige, ki se bodo sestali ta konec tedna, in od podpore drugih velikih sil.

Prvič od sobote se je oglasila tudi Savdska Arabija. Savdski kralj Abdulah je ocenil, da je bil odločitev Rusije in Kitajske za veto v VS ZN "neugoden" korak, ki naj bi po njegovem omajal zaupanje v svetovno organizacijo.