V sredo in včeraj je bila zato občasno prekoračena dnevna koncentracija inhalabilnih prašnih delcev, ki je postavljena na 50 μg/m3. Včeraj ob 17. uri je ta na merilni postaji na Markovcu dosegla povprečno dnevno vrednost 58,4 μg/m3.

Direktor Zavoda za zdravstveno varnost Koper Milan Krek je včeraj posredoval opozorilo za javnost, v katero so na zavodu zapisali: "Prebivalstvo prosimo, da se zaradi povečane koncentracije prahu (drobnih delcev) v zraku izogibajo napornemu delu in napornim športnim dejavnostim na prostem ter ostajajo v zaprtih prostorih. Posebej so ogroženi otroci in starejši, ki imajo težave z dihalnimi organi, ter ljudje z astmo."

Opozorilo velja do prenehanja močnih sunkov burje, ki jih na agenciji za okolje napovedujejo še vsaj do jutri, ti pa naj bi bili najmočnejši ravno v noči na soboto. V Luki Koper sporočajo, da gre za delce premoga, ki niso zdravju škodljivi, ter da so storili vse, da bi bil vpliv na okolje čim manjši.

Inšpektorat za okolje in prostor je včeraj ugotovil, da nima stvarne pristojnosti v primeru uhajanja premogovnega prahu v pristanišču, saj naj bi šlo za nesrečo, pri kateri so pristojni drugi organi, ki delujejo na področju varstva pred naravnimi in drugimi nesrečami. Do zaključka redakcije nam ni uspelo izvedeti, kakšni ukrepi so bili izvedeni s strani drugih organov.