Janez Janša je poslankam in poslancem sporočil, da so pred njimi veliki izzivi, ki jih bodo, vsaj nekatere, morali reševati skupaj. Vsem se je zahvalil za zaupanje in poudaril, da je "naša roka ponujena, upam, da bo tudi sprejeta."

Na novinarski konferenci po glasovanju je Janša opozoril, da koalicijske partnerje čaka še veliko dela. Z njim naj bi končali okoli 10. februarja. "Rezultat glasovanja je bil v okviru pričakovanja, enako tudi sama razprava poslank in poslancev," je dejal Janša in dodal, da ga veseli, da so se v DZ poenotili glede ocene trenutnega stanja v državi.

"Na tej podlagi bomo lažje iskale in usklajevali rešitve, ker potrebujemo širše soglasje tudi izven politike."

Nova vlada se bo lotila treh prioritet: stabilizacije javnih financ, sprejetja ukrepov, ki bodo omogočili oživljanje gospodarske rasti, in ponovno rast zaposlovanja. Janša je še poudaril, da je bilo današnje glasovanje na nek način tudi zmaga razuma, sodeč po zapletih, ki so se pojavljali po predčasnih volitvah.

Predsednik Türk je Janši zaželel uspešno delo

Predsednik republike Danilo Türk ocenjuje izvolitev predsednika vlade kot pomemben korak na poti k oblikovanju nove vlade, ki jo Slovenija nujno potrebuje za uspešno reševanje težav, ki jih povzročata finančna in gospodarska kriza. Ob tem je novemu mandatarju Janezu Janši zaželel uspešno delo, so zapisali v uradu predsednika republike.

Predsednik republike ob tem pričakuje, da bodo člani prihodnje vlade učinkovito pristopili k reševanju problemov in uresničevanju zavez, ki so jih koalicijske stranke dale v času volilne kampanje, in da bo pri tem zagotovljeno spoštovanje ustavnih načel pravne in socialne države.

Türk bo, kot doslej, v okviru ustave sodeloval z vsemi organi države in prispeval k najširšemu dialogu, ki ga potrebujemo za naš skupni napredek, so še zapisali v uradu predsednika republike.

Pahor čestital Janši in se zahvalil svojim sodelavcem

Zdaj že nekdanji predsednik vlade Borut Pahor je čestital novemu mandatarju Janezu Janši in ob tej priložnosti dejal: "Potrebujemo eden drugega, spoštujmo eden drugega, medsebojno se spodbujajmo. Neverjetno je, česa vsega dobrega smo sposobni - vsak posebej in vsi skupaj. S kančkom sreče nam bo tudi uspelo."

Novi vladi je zaželel vse dobri, svojim sodelavcem pa se je zahvalil za trud.

Virant: Izvolitev mandatarja pomemben korak k vladi s polnimi pooblastili

Predsednik Liste Virant in predsednik DZ Gregor Virant je v izjavi za medije izvolitev predsednika SDS Janeza Janše za mandatarja ocenil kot pomemben korak na poti k vladi s polnimi pooblastili ter kot dejanje, ki ga je Slovenija pričakovala, prav tako njeno okolje. Napovedal je, da bi lahko DZ o vladi kot celoti odločal 10. februarja.

Po Virantovih besedah je nadaljnje oblikovanje vlade sicer v veliki meri odvisno od tega, kaj se bo dogajalo z novelo zakona o vladi, ki jo je v četrtek sprejel DZ. Novela naj bi stopila v veljavo v soboto, 4. februarja, takrat pa bo izpolnjen tudi formalni pogoj za predložitev liste kandidatov za ministre.

Zaslišanje kandidatov za ministre pred pristojnimi delovnimi telesi DZ bi lahko po Virantovih besedah izvedli 7. in 9. februarja, glasovanje o vladi kot celoti 10. februarja.

Sicer pa v DZ po besedah njegovega predsednika komaj čakajo, da bo vlada začela pošiljati dobre in kakovostne zakone za izboljšanje gospodarskih razmer.

Erjavec: Podpora mandatarju omogoča oblikovanje močne vlade

Podpora 51 poslancev za izvolitev mandatarja Janeza Janše po ocenah prvaka DeSUS Karla Erjavca omogoča oblikovanje močne vlade, ki jo Slovenija zaradi težke gospodarske in finančne krize potrebuje. "Naloga koalicije in vlade je, da Slovenijo popeljemo iz krize," je po izvolitvi Janše poudaril Erjavec in izpostavil zavedanje, da jih čaka težko delo.

DeSUS sodeluje v tej koaliciji zato, da bi izšli iz krize, zagotavlja Erjavec, zato so po njegovih besedah to koalicijo tudi poimenovali koalicija za izhod iz krize.

Po njegovih besedah so v DeSUS zadovoljni, da bodo v tej koaliciji lahko zaščitili interese upokojencev, zlasti zato, ker vidijo, da se "nam obetajo slabi časi in so makroekonomske napovedi slabe". Zelo zadovoljni pa so v DeSUS tudi z dogovorom, da koalicija ne bo odpirala ideoloških vprašanj, ki delijo Slovenijo.

Novakova: Izvolili smo mandatarja, ki pozna pot do rešitev

Predsednica NSi Ljudmila Novak je prepričana, da so poslanci izvolili mandatarja z izkušnjami, ki pozna pot do rešitev. Po izvolitvi prvaka SDS Janeza Janše za mandatarja za sestavo vlade je poudarila, da bo NSi konstruktiven partner, kar pričakuje tudi od koalicijskih partnerjev in opozicije. Po njenih besedah je samo to rešitev za Slovenijo.

Slovenija je zdaj na najboljši poti, da hitro sestavi novo vlado, ki je Sloveniji potrebna, meni Novakova. Kot je dejala, bo NSi v okviru nove koalicije izpolnjevala tudi svoje programske točke, ker Sloveniji želijo dobro, pa bodo konstruktiven partner.

Predsednica NSi si ob tem še želi, da bi tudi mediji opravili svojo konstruktivno vlogo. "Nas grajali takrat, ko je potrebno in zapisali resnico, ki bo spodbujala Slovence na tej poti velikih sprememb in odrekanj," dodaja Novakova.

Žerjav upa na strpen dialog med koalicijo in opozicijo

Končno smo naredili velik in odločen korak k temu, da v Sloveniji dobimo novo vlado, je po izvolitvi mandatarja Janeza Janše dejal predsednik SLS Radovan Žerjav. Verjame, da bodo sledili še drugi koraki, da v relativno kratkem času dobimo operativno vlado, "ki jo tako potrebujemo". Žerjav upa tudi na strpen dialog med koalicijo in opozicijo.

Žerjav upa in si želi, da bo dialog med koalicijo in opozicijo kulturen in strpen ter da bodo našli način sodelovanja, ki bo potreben za to, "da bomo prebrodili ključne izzive, ki so pred nami".

Koaliciji in vsem skupaj je prvak SLS zaželel vse dobro, ker če bo koalicija delala dobro, bo po njegovem mnenju tudi Sloveniji dobro. Žerjav je prepričan, da bo temu tako.

SDS je skrbela za dobrobit stranke in ne državljanov

Poslanec SD Janko Veber je na novinarski konferenci po glasovanju za mandatarja za sestavo vlade sporočil, da poslanska skupina SD ni podprla Janeza Janše. "Podpore mu nismo dali zato, ker ne vidimo možnosti povezovanja s to stranko, ki je v najtežjih gospodarskih razmerah skrbela za dobrobit stranke in ne za državo," je razložil Veber.

SD motijo tudi vsebinske razlike v programih obeh strank kot tudi drastičen poseg v javno porabo brez socialnega dialoga. Veber je še poudaril, da je Borut Pahor svojo glasovnico pokazal Majdi Potrati, glasoval pa je proti Janezu Janši za mandatarja za sestavo vlade. V poslanski skupini niso sklenili dogovora glede javnega glasovanja, to je, tako Veber, Pahor storil na lastno željo. Svoji glasovnici sta javno pokazala tudi Franc Pukšič in Ivo Vogrin, ki sta glasovala za Janeza Janšo.

Janković: Kot največja opozicijska stranka bomo podpirali vse dobre projekte

Predsednik Pozitivne Slovenije Zoran Janković je prvaku SDS Janezu Janši ponovno čestital za izvolitev za mandatarja, novi vladi pa zaželel uspešno delovanje. Dejal je, da bo Pozitivna Slovenija kot največja opozicijska stranka v skladu s svojimi načeli podpirala vse dobre projekte, kritična pa bo do tistih, ki ne bodo dobri za razvoj države.

Kot je v izjavi za medije še poudaril Janković, pa mu je žal, da je pri predstavitvi novele zakona o vladi "prišlo do zapleta". Njegova stranka je namreč predlagala, da se doda ministrstvo za kulturo, tožilstvo pa se prestavi nazaj na ministrstvo za pravosodje. "Če bo to uresničeno, bo Pozitivna Slovenija novelo podprla in s tem tudi pokazala njihovo konstruktivnost," je povedal.

Janković je sicer Janši že predlagal, da naj glede teh dveh popravkov dosežejo koalicijski dogovor. Če opozicija predlaga eno ministrstvo več, ima po njegovi oceni koalicija dober razlog, da to naredi in kulturi "vrne svoje mesto". Tako bodo najprej počakali na rezultat tega predloga, v nasprotnem primeru pa bodo šli v ustavno presojo zakona, je ponovil Janković.

Janšo je za mandatarja danes na tajnem glasovanju podprlo 51 poslancev, 39 pa jih je bilo proti.

Janša: Sovraštvo rodi sovraštvo

Predsednik SDS Janša je sicer ob koncu današnje razprave še enkrat nagovoril poslanke in poslance. Kot je pojasnil, je pomembno, da se predstavniki strank strinjajo z oceno stanja. Razhajanja o ciljih in rešitvah so, toda to za demokratičen parlament niti ni težava. Če odmislimo politične ocene, pa je bilo v parlamentarni razpravi zaznati tudi veliko mero strinjanja glede poti, ki jih je treba ubrati v prihodnjih letih, je ocenil Janša.

V koalicijski pogodbi so po njegovih besedah najbolj natančno doslej razdelani ukrepi za izhod iz krize, za zagon gospodarske rasti in za ustvarjanje delovnih mest, je poudaril. Obenem je zavrnil očitke, da bi bila SDS stranka, ki je zavirala protikrizne ukrepe v iztekajočem se vladnem mandatu.

V svojem nagovoru je izpostavil tudi retoriko nekaterih vidnih predstavnikov slovenske družbe, povezanih s sovraštvom. "V Sloveniji ni treba nikogar sovražiti. Sovraštvo rodi sovraštvo na drugi strani in vodi v konflikt," je dejal.

Preberite še:

Kako je potekala predstavitev mnenj vodji poslanskih skupin in razprava poslank in poslancev v DZ.

Kaj je v svojem govoru dejal kandidat za mandatarja Janez Janša.