Spomnimo, Tomi Rumpf je gostinsko osebje obtožil, češ da kradejo in da so lani podjetje oškodovali za skoraj 65.000 evrov. "Pri posameznih zaposlenih v strežbi smo ugotovili različne nepravilnosti, kot na primer dvakratno zaračunavanje pijač, zaračunavanje pijač, ki dejansko niso bile postrežene, brisanje naročil iz informacijskega sistema, dnevni izkupiček ni bil oddan v blagajno..." nam je pojasnil Rumpf. Na seznamu natakarjev, ki naj bi naročila brisali iz informacijskega sistema, je 20 ljudi (tudi pri Rumpfu priljubljeni direktor hrane in pijače Robert Hirci), rekorder med njimi pa naj bi v enem samem mesecu izbrisal skoraj 22.000 naročil (?!).

Lipiški natakarji in kuharji trdijo, da niso kradli, direktorja pa so že pred skoraj poldrugim mesecem pozvali, naj primer raziščejo kriminalisti in sume o domnevno dolgoprstih lipiških delavcih potrdijo ali ovržejo. Pravijo, da so poniževanja in šikaniranja stoično prenašali, ob obtožbah, češ da so kradljivci, pa ne morejo več molčati, zato so članom sveta Kobilarne Lipica poslali protestno pismo in se pod njega podpisali.

Pri tem se postavlja več vprašanj. Bodo kriminalisti raziskali ta primer in zaslišali obtožene? Bodo sindikati, inšpekcijske službe in nadzorniki zavarovali lipiške delavce pred maščevanjem delodajalca, dokler se ne bo izkazalo, kdo ima prav: direktor, ki trdi, da njegovi delavci kradejo, ali delavci, ki te obtožbe odločno zavračajo? Praksa namreč kaže, da si pristojni v Lipici zakone razlagajo nekoliko po svoje. Tako so celo od delavcev, ki so v bolniškem staležu, zahtevali, da se udeležijo sestanka na sedežu podjetja, kar je po navedbah ministrstva za delo, družino in socialne zadeve v nasprotju z zakonom o delovnih razmerjih. V nasprotju s tem zakonom naj bi bil tudi način zaposlovanja v Kobilarni Lipica (za določen čas brez objave prostega delovnega mesta).

Primer: v Lipici so s 1. septembrom 2011 za vodjo hotelov imenovali Anny Rechberger. Pustimo ob strani, da gre za soprogo Rudija Pečarja, člana sveta Kobilarne Lipica, torej lipiškega nadzornika (Rumpf nam je pojasnil, da Pečar v tem primeru ni imel nikakršnega osebnega interesa za zaposlitev svoje žene, saj je z njo v ločitvenem postopku, ki se je začel pred septembrom 2011). Rechbergerjevo so namreč zaposlili brez objave prostega delovnega mesta. Najprej so to storili za dobo treh mesecev, nato so ji zaposlitev za določen čas podaljšali do 31. maja 2012. "Gospa Rechberger se je na delovnem mestu vodje hotelov zaposlila za določen čas treh mesecev, za kar zakon o delovnih razmerjih ne predvideva objave prostega delovnega mesta," navaja Rumpf. Na ministrstvu za delo, družino in socialne zadeve pa isti zakon berejo drugače. Takole so nam pojasnili: "Na podlagi 24. člena se lahko pogodba o zaposlitvi izjemoma sklene brez objave, če gre za zaposlitev za določen čas, ki po svoji naravi traja največ tri mesece v koledarskem letu. Če se takšna pogodba ponovno sklene za tri mesece za isto delo z isto osebo, menimo, da ne gre za delo, ki po svoji naravi traja največ tri mesece."