"Imava skupni interes za hitro rešitev krize v evrskem območju in pospešitev prizadevanj za spodbujanje gospodarske rasti in ustvarjanje novih delovnih mest," je po poročanju tujih tiskovnih agencij po srečanju poudaril prvi mož italijanske tehnične vlade.

Kot je zatrdil, se voditelja absolutno strinjata o dejstvu, da mora EU najprej izkoristiti obstoječe neizkoriščene priložnosti, med katerimi je najbolj temeljna prav še nedokončan notranji trg sedemindvajseterice.

Po Montijevih besedah si obe veliki članici EU želita sodelovati v smeri tega, da notranji trg postane "bolj verodostojno orodje" pri zagotavljanju rasti in zaposlovanja v Evropi. Monti se zavzema za poglobitev notranjega trga storitev, kar je že dlje časa ena od britanskih želja, prav tako pa bi po njegovih besedah unija morala bolj učinkovito uveljavljati obstoječa pravila notranjega trga.

Cameron je medtem zatrdil, da bi morali vsi bodoči predlogi za rešitev krize evrskega območja prestati "test gospodarske rasti", kar pomeni, da bi morali zagotavljati krepitev gospodarske dejavnosti.

Tudi on se zavzema za dodatno liberalizacijo pretoka storitev v EU, kar v uniji velja za sporno vprašanje, odpravo regulativnih in administrativnih bremen in pospešeno sklepanje novih prostotrgovinskih sporazumov s hitro rastočimi gospodarstvi.

Cameron upa, da bodo voditelji držav in vlad EU prihodnji teden v Bruslju večji poudarek posvetili vprašanju konkurenčnosti gospodarstva članic povezave.

Velika Britanija ves čas velja za zagovornico večje gospodarske liberalizacije v uniji, pri tem pa ji nasproti pogosto stojijo nekatere druge večje članice EU, kot je npr. Francija, ki se zavzemajo za bolj protekcionistični pristop.

Zavedanje o pomenu večjega poudarka na ukrepih za rast in krepitev konkurenčnosti v trenutkih, ko večina članic izvaja ostre varčevalne ukrepe, zaviralne za gospodarsko dejavnost, je sicer v uniji vse močnejše.

O tem je v minulih dneh večkrat spregovoril predsednik Evropskega sveta Herman Van Rompuy, na tem pa ves čas vztraja tudi Evropska komisija.

Komisija je aprila lani sprejela tudi akt za enotni trg z 12 prednostnimi projekti za nov zagon enotnega trga EU v letu 2012 ter s tem nov zagon gospodarske rasti in ustvarjanja delovnih mest. Enotni trg, ki ima danes okoli 22 milijonov podjetji in pol milijarde potrošnikov, je bil vzpostavljen leta 1992, a njegov potencial še ni popolnoma izkoriščen.