S&P je v petek znižal bonitetne ocene devetih držav z evrom, med njimi tudi Italiji. Monti je pojasnil, da je iz analize agencije razvidno, da je v Italiji in Bruslju ubral pravo pot. S&P je navedel en negativni dejavnik političnega tveganja - to so evropske politike in politične institucije in ne italijanska tehnična vlada, je pojasnil Monti.

V Rimu želijo, da bi Nemčija kmalu ugotovila, da je pomoč ranljivim državam pri zniževanju stroškov zadolževanja tudi v njenem interesu. Evro je po njegovem mnenju prinesel veliko koristi. "Nemčiji morda še več kot drugim," je dejal.

Nemška kanclerka Angela Merkel, ki je bila vesela Montijevega prihoda na čelo italijanske vlade, je zadržana do bolj agresivnih potez, ki bi pripomogle k znižanju obrestnih mer ranljivih držav, na primer do morebitne uvedbe skupnih evropskih obveznic.

Pojasnil je, da njegova vlada stroške znižuje "v dobro prihodnjih generacij Italijanov" in ne po ukazu Berlina. V zameno za takšno fiskalno disciplino "mora priti do vidnega izboljšanja nekje drugje". "V državi, kot je zdaj Italija, so lahko ta 'nekje drugje' le obrestne mere," je dejal.

Prepričan je namreč, da bi lahko ukrepi, kot so skupne evropske obveznice, pomagali ublažiti nervozo vlagateljev na finančnih trgih. Pri tem je sicer previden in poudarja, da bi lahko bile skupne obveznice zanimiva možnost v prihodnosti.