Kmetija Zorana Sluge se nahaja v Harmici, ki meji na Slovenijo. Če se bodo hrvaški državljani na nedeljskem referendumu odločili, da si želijo v EU, se bo posel družine, ki se ukvarja s prodajo kokoši in njihovih jajc, zapletel, poroča New York Times.

Njihov kokošjak se bo moral prilagoditi evropskim standardom, cena jajc pa se bo najverjetneje znižala. Lastnik kokošje farme Sluga se sprašuje, če je članstvo v EU sploh potrebno. "Poglejte, kaj se je zgodilo Grčiji. Dobili so milijarde evrov iz Evrope, a jim niti to ni pomagalo.“

Če je EU nekoč veljala za klub bogatih in uglednih držav, danes vstop v to unijo ne pomeni več zagotovila za blaginjo, piše New York Times. EU je močno zabredla v dolžniško krizo, številne članice so na robu bankrota in s tem je ogroženo tudi samo bistvo EU.

Hrvaška je najverjetneje zadnja država, ki jo bo EU sprejela kot enakovredno članico ostali. Potem sledi obdobje zatišja. New York Times dodaja, da se tudi novoizvoljena hrvaška vlada na čelu s premierjem Milanovićem članstva pretirano ne veseli. Zavedajo se namreč, da so pred njimi izredno naporni meseci, če ne celo leta.