Schwarzenberg se sicer današnje seje vlade ni udeležil, ker je na službeni poti, poroča avstrijska tiskovna agencija APA. Po oceni vlade gre pri evropskem fiskalnem paktu za "pomemben prenos" pristojnosti na EU, zato bi morali o tem na referendumu odločati volivci. V TOP 90 po drugi strani menijo, da referendum ni potreben. Končno odločitev bo moral sprejeti parlament, kjer referendum podpirajo tudi opozicijski komunisti. Druga opozicijska stranka, socialdemokrati, se doslej še ni jasno izrekla, velja pa, podobno kot TOP 90, za proevropsko stranko.

Po poročanju APA glede ratifikacije pristopa k fiskalnemu paktu na Češkem obstajata dva scenarija: bodisi izvedba referenduma takoj po podpisu pogodbe bodisi pred pristopom države k paktu. V obeh primerih pa je za potrditev nujen še podpis predsednika države. Slednji, Vaclav Klaus, je že dejal, da pakta ne podpira, češ da želi EU z njim dokončno odpraviti suverenost evropskih držav.

Namen fiskalnega pakta je okrepiti gospodarski steber gospodarske in denarne unije z nizom pravil za krepitev proračunske discipline, s krepitvijo usklajevanja gospodarskih politik in izboljšanjem upravljanja območja evra z rednimi vrhunskimi sestanki.

Voditelji članic unije so se decembra dogovorili o političnem ogrodju pakta, ki bo imel obliko medvladnega sporazuma in zaradi nasprotovanja Britancev ne bo vključen v primarno evropsko zakonodajo kot sprememba pogodbe. Velika Britanija je že decembra zavrnila sodelovanje v paktu.