Protestniki so se na ministrstvo podali, da bi rešili socialno državo, omogočili ljudem stabilno socialno varnost in ohranili integriteto socialnega dela kot stroke za ljudi in z ljudmi. "Prihajamo povedat, kakšne stiske doživljajo ljudje v primežu debto- in kleptokracije," so zapisali v svojem sporočilu. "Prihajamo izrazit naše ogorčenje nad tem, da jih država pri tem ne zaščiti."

Protest so začeli pred Ljubljansko borzo, kjer se je zbralo okoli 30 podpornikov gibanja. Podali so se do prostorov ministrstva za delo, kjer so najprej naleteli na zaprta vrata. Nasilnemu vstopu so se odpovedali, so pa poskusili srečo tudi pri stranskem vhodu. Tudi ta je bil zaprt, nato pa jim je le uspelo vstopiti pri glavnih vratih.

Nagovorili so generalnega direktorja

Najprej so svoje zahteve in zabeležene izkušnje prebirali v avli ministrstva, nato pa so se - kljub začetnemu nasprotovanju pripadnikov zasebne varnostne službe, katere pristojnosti so zavrnili z argumentom, da gre za javni prostor - podali v sedmo nadstropje, kjer je pisarna generalnega direktorja direktorata za socialne zadeve Davorja Dominkuša.

Ta je po nekaj minutah stopil med protestnike in z njimi razpravljal o njihovih zahtevah. "Skupno delo je tisto, ki ga je treba pospešiti in razviti. Ljudje, ki so v stiski, potrebujejo rešitve za izboljšanje svojega položaja," je poudaril.

"Pod nekatere vaše zahteve se lahko takoj podpišem," je protestnikom zagotovil Dominkuš, a je hkrati poudaril, da je socialna politika stvar več kot le enega direktorata na enem ministrstvu. "Sedaj bo verjetno imenovana nova vlada. Ta bo imela nek svoj program, v okviru tega programa bomo na našem direktoratu pripravili konkretne predloge sprememb," je dejal in med prioritetnimi področji izpostavil področje dolgotrajne oskrbe, individualno financiranje in večji vpliv uporabnikov na postopke in na delo pristojnih organov.

Prvo srečanje predstavnikov ministrstva in protestnikov 20. januarja 2012

Sicer pa je Dominkuš poudaril, da ni "človek, ki bi imel čarobno paličico", ter protestnike naslovil na parlament, ki ima moč sprejeti pomembne odločitve. Sicer pa jim je obljubil tudi, da se bodo predstavniki ministrstva odslej udeleževali srečanj gibanja 15o in z njimi razpravljali o težavah in napredku pri njihovem razreševanju. Prvo tako srečanje naj bi se zgodilo 20. januarja.

Protestniki so nato sicer še v prostorih ministrstva prejeli opozorilo, da so pred vrati stavbe ministrstva policisti, ki so popisali nekatere podpornike gibanja. Dominkuš jih je pospremil do preddverja in se pogovoril s policisti, a to očitno ni zadostovalo, saj so ti od protestnikov še naprej zahtevali osebne dokumente. Prijavljen je bil namreč nasilen vstop v stavbo, so pojasnili in obljubili, da bodo zadeve razjasnili v nadaljnjem postopku.

Protestniki so zavrnili razkrivanje osebnih podatkov policistom; poudarjali so namreč, da je ministrstvo javni prostor, prav tako pa pri vstopu vanj niso uporabili sile. Nekaj napetih minut jih policisti niso izpustili, zbralo se jih je okoli 20, pred stavbo so stala policijska intervencijska vozila in celo policista na konjih. Na koncu so policisti protestnike le izpustili, napovedali pa so postopek proti organizatorju, saj ta shoda ni prijavil.

Aktivist Andrej Kurnik je sicer po izpustitvi ravnanje policije primerjal z ugrabitvijo. Zatrdil je, da protestniki ne bodo plačali nobene kazni, pa tudi, da jih takšna dejanja ne bodo ustavila. "Ne bomo se spremenili," je zatrdil.