Ustavno sodišče je za neustavno razglasilo tudi določbo, da morajo novinarji posredovati informacije vplivnemu medijskemu svetu. Zavrglo je tudi določbo, da morajo spletni in tiskani mediji zagotoviti "uravnoteženo poročanje".

Vlada premierja Viktorja Orbana, ki ima v parlamentu dvotretjinsko večino, je od prevzema oblasti sredi lanskega leta sprejela vrsto spornih reform in zakonov, ki po mnenju kritikov počasi razjedajo demokracijo v državi.

Mate Daniel Szabo z inštituta Eotvos Karoly je za francosko tiskovno agencijo AFP ocenil, da odločitev ustavnega sodišča ni presenetljiva glede na to, da so razveljavljeni deli zakona "očitno neustavni". Opozoril je sicer, da se sodišče ni dotaknilo sestave medijskega sveta, v katerem so Orbanovi nameščenci, kar je po njegovem dokaz, da se je "komaj drznilo zoperstaviti vladi".

Ustavno sodišče je zaradi postopkovnih napak pri sprejemanju kot neustavnega zavrnilo tudi zakon, ki omejuje število priznanih verskih skupnosti na 14, ter spremembe kazenskega zakonika, ki podaljšujejo pripor v predkazenskem postopku in v določenih primerih omejujejo dostop do odvetnika.