Kot piše Delov dopisnik iz Rima, so polemike o cerkvenem plačevanju ali neplačevanju davkov v Italiji stalna tema, ponovno pa so privrele na dan, ko je nova vlada, ki je Cerkvi od nekdanjih demokrščanskih pripravila varčevalne ukrepe. Uvedla je tudi davek na prvo nepremičnino, ki ga je prejšnja Berlusconijeva vlada odpravila. Predsednik škofovske konference, kardinal Angelo Bagnasco pravi, da italijanska cerkev plačuje vse davke, tudi davek na nepremičnine. Bagnasco trdi, da ni res, da večino od milijarde 67 milijonov evrov, kolikor jih Cerkev dobi od italijanske države, prelijejo v duhovniške plače. In kakšne so njihove plače.

Kardinal zagotavlja, da so prejemki duhovnikov znani, če pa kdo v Cerkvi prikriva dohodke in ne plačuje davkov, ga kaznujejo. Po njegovih besedah mladi duhovnik zasluži 800, župnik 1000, škof pa 1300 evrov na mesec. Vse skupaj znese več kot 350 milijonov evrov na leto, pravi kardinal, ki ne izda, koliko zaslužijo višji dostojanstveniki v cerkveni hierarhiji.

Kot piše Delo, predsednik škofovske konference trdi, da Cerkev nepremičninske davke plačuje za vse tiste posesti, ki niso namenjene karitativnim dejavnostim in niso sakralni objekti. Kot je povedal, ni res, da utaja davkov znaša dve milijardi evrov, kakor natolcujejo njihovi nasprotniki. Če je res, da nekatere zgradbe, ki so v lasti Cerkve, davki niso bili plačani, tako Bagnasco, je treba vse te premiere preiskati, ugotoviti krivca in ga ustrezno kaznovati.

Radikalci trdijo, da ima Cerkev 100.00 nepremičnin, v 9000 hišah so zasebne šole, 26.000 je cerkvenih objektov. Preostalih 60.000 objektov je domnevno takih, ki prinašajo dobičke.