Reform še ni konec

Monti je bil prisiljen potrditev varčevalnega paketa vezati na zaupnico vladi, da bi pospešil sprejemanje paketa in preprečil dodatno "mrcvarjenje" ukrepov v pogajanjih s strankami. Iz prvotno predlaganega paketa so zaradi stavkovnega vala, groženj posameznih interesnih skupin in strankarskih zahtev izpadli številni ukrepi v smeri liberalizacije in krčenja stroškov politike. Mnogi italijanski ekonomisti zato opozarjajo, da znova manjkajo resnejše reforme, ki bi spodbudile gospodarsko rast.

Monti priznava, da bo varčevalni paket negativno vplival na gospodarsko rast - oklestil jo bo za pol odstotne točke, nikakor pa se ne strinja s kritiko, da je popustil pod pritiski lobijev in opustil liberalizacijske načrte. Dejal je, da ima z bojem z monopoli in karteli številne izkušnje iz časa, ko je bil evropski komisar za konkurenčnost. Spomnimo, da je zaslovel kot tisti, ki se je lotil Microsofta.

Svoje je moral povedati tudi bivši

Oglasil se je tudi njegov predhodnik Silvio Berlusconi in mu očital, da je iz obupa stopil korak nazaj pri skoraj vseh začrtanih ukrepih. In to samo zato, da bi si zagotovil potrebno večino v parlamentu. Berlusconi zato Montijevi vladi že napoveduje predčasen konec mandata in volilcem obljublja, da bo odpravil marsikateri ukrep, ki ga uvaja Montijeva tehnična vlada. Če bodo njegovi stranki le ponovno zaupali vodenje vlade.