"Danes lahko naznanimo, da so bila pogajanja o pridružitvenem sporazumu sklenjena," je ob zaključku vrha dejal Van Rompuy, a ob tem dodal, da bo podpis sporazuma odvisen od političnih okoliščin in napredka Ukrajine. Evropska unija je zaskrbljena predvsem zaradi politizacije pravosodnega sistema, pri čemer je Van Rompuy izpostavil primer Timošenkove, in pomanjkanja svobode govora. Bruselj je kritičen do obsodbe Timošenkove na sedem let zapora zaradi domnevne zlorabe položaja in jo je označil za politično motivirano.

Ukrajinski predsednik Viktor Janukovič, ki je zastopal ukrajinsko stran na današnjem vrhu, te očitke zavrača. Sicer pa je Janukovič izrazil zadovoljstvo z dosežki vrha, ki ga je označil kot mejnik v razvoju dvostranskih odnosov z unijo. Poudaril je, da se je ukrajinski narod odločil za Evropo, poroča nemška tiskovna agencija dpa. Van Rompuy je sicer danes dejal tudi, da EU upa na podpis 1200 strani dolgega pridružitvenega sporazuma v prihodnjem letu. Predsednik Evropske komisije Jose Manuel Barroso pa je menil, da je vrh dal "nove impulze" v odnosih z Ukrajino.

Pridružitveni sporazum je bil ena osrednjih tem vrha EU-Ukrajina. Odnosi EU in Ukrajine sedaj temeljijo na sporazumu o partnerstvu in sodelovanju, ki je začel veljati leta 1998. Cilj tega partnerstva je spodbujati politični dialog, trgovino in vlaganja, pa tudi gospodarsko, socialno in kulturno sodelovanje. EU in Ukrajina se o nadgradnji odnosov s pridružitvenim sporazumom pogajata od marca 2007, od leta 2008 pa v tem okviru tudi o vzpostavitvi prostotrgovinskega območja.

Pridružitveni sporazum EU z Ukrajino bo sicer prvi v novi generaciji pridružitvenih sporazumov EU z državami v njeni vzhodni soseščini. Odnosi med EU in Ukrajino so se bistveno poslabšali oktobra, ko je sodišče v Kijevu Timošenkovo zaradi zlorabe oblasti ob podpisu pogodbe o dobavi plina z Rusijo obsodilo na sedem let zapora. EU sicer ni prekinila pogajanj o pridružitvenem sporazumu, je pa že pred vrhom napovedala, da sporazuma ne bo podpisala oziroma ratificirala, če Ukrajina ne bo ustrezno ukrepala. EU je glavna trgovinska partnerica Ukrajine in je lani predstavljala 31 odstotkov njene zunanje trgovine, več kot Rusija.