Kim Jong Il je položaj vrhovnega voditelja komunistične Severne Koreje nasledil od svojega očeta in ustanovitelja države Kim Il Sunga, ki je umrl leta 1994. Že septembra lani je Kim Jong Una določil za svojega naslednika.

Kim Il Sung in Kim Jong Il. (Foto: Reuters)

Po poročanju severnokorejskih medijev je voditelj 17. decembra ob 8.30 po lokalnem času umrl "zaradi duševne in fizične izčrpanosti". Umrl je na vlaku med potjo po državi, neposreden vzrok smrti pa je po poročanju državnih medijev zastoj srca.

Severna Koreja v solzah: Umrl je naš ljubljeni vodja

Oglejte si, kako je napovedovalka severnokorejske državne televizije državljanom sporočila žalostno novico o smrti vodje:

Kap že leta 2008, imel je tudi sladkorno bolezen

Kim je imel že dlje časa zdravstvene težave. Leta 2008 naj bi ga zadela kap, imel naj bi tudi sladkorno bolezen.

Pogreb severnokorejskega voditelja bo 28. decembra, do 29. decembra pa bodo v državi dnevi žalovanja.

Uradni mediji v Pjongjangu so državljane po objavi novice o smrti državnega voditelja pozvali, naj "zvesto častijo spoštovanega tovariša Kim Jong Una", tretjega sina pokojnega Kima, ter "naj bodo z njim združeni v žalovanju".

(Foto: AP)

Kim Jong Unovo vodstvo zagotavlja nadaljevanje revolucije, ki jo je začel Kim Il Sung in nadaljeval Kim Jong Il, še piše v uradnem sporočilu. O Kim Jong Unu je sicer malo znanega, bil pa naj bi mlajši od 30 let.

Južnokorejska vojska po smrti Kim Jong Ila povišala stopnjo pripravljenosti

Južnokorejska vojska je po novici o smrti severnokorejskega voditelja Kim Jong Ila povišala stopnjo pripravljenosti, vrstijo se pa tudi odzivi po svetu. ZDA in ZN so sporočili, da "pozorno spremljajo" novice, na Japonskem pa so sklicali izredno sejo vlade, na kateri naj bi se dogovorili o odzivu na Kimovo smrt.

Bodoči severnokorejski vodja: Kim Jong Un - "očetov sin", rojen za pravega voditelja

Po poročanju francoske tiskovne agencije AFP je Južna Koreja, ki je po Kimovi smrti povišala stopnjo pripravljenosti svoje vojske, zaprosila zaveznico, ZDA, ki imajo v Južni Koreji nameščenih 28.500 vojakov, naj povečajo svoj letalski in satelitski nadzor. Ob tem so južnokorejski predstavniki še sporočili, da doslej iz Severne Koreje ni bilo moč opaziti neobičajnih aktivnosti.

Južnokorejski predsednik Lee Myung Bak je sklical izredno sejo vlade in odpovedal vse za danes napovedane obveznosti. Hkrati je državljane Južne Koreje pozval, naj ostanejo mirni in se osredotočijo na vsakodnevne dejavnosti.

Veselje v Seulu. (Foto: AP)

"Okrepili smo nadzor in varnost ob meji. Budno spremljamo vse premike severnokorejske vojske," je za AFP dejal neimenovani predstavnik južnokorejskega obrambnega ministrstva.

Južna in Severna Koreja sta po korejski vojni (1950-1953) mednarodno-pravno gledano še vedno v vojnem stanju, saj vse do danes še nista podpisali mirovnega sporazuma.

ZDA pozorno spremljajo dogajanje

V svetu se medtem vrstijo odzivi na smrt severnokorejskega voditelja. Kot so sporočili s kitajskega zunanjega ministrstva, so pretreseni izvedeli za Kimovo smrt, ob tem pa izrazili "globoko sožalje" severnokorejskemu narodu, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Tiskovni predstavnik Bele hiše Jay Carney je v odzivu na Kimovo smrt dejal, da ZDA "pozorno spremljajo" novice o smrti severnokorejskega voditelja. Dodal je, da so ameriškega predsednika Baracka Obamo seznanili s Kimovo smrtjo, ameriški predsednik pa je v tesnem stiku z zavezniki v Južni Koreji in na Japonskem. ZDA "ostajajo zavezane stabilnosti na Korejskem polotoku ter svobodi in varnosti za naše zaveznike," je še dejal Carney.

Tako kot ZDA je tudi generalni sekretar Združenih narodov Ban Ki Moon, sicer Južnokorejec, med tistimi svetovnimi voditelji, ki pozorno spremljajo dogajanje . "Generalni sekretar je seznanjen z novico, ni pa predviden noben takojšen odziv," je za AFP dejal tiskovni predstavnik ZN Martin Nesirky.

(Foto: splet)

Na Japonskem so po novici o Kimovi smrti danes sklicali izredno seje vlade, na kateri naj bi se dogovorili o odzivu. Hkrati je premier Jošihiko Noda odredil pozornejše spremljanje dogajanja v Severni Koreji, tesno sodelovanje z ZDA, Kitajsko in Južno Korejo ter pripravljenost na nadaljnji nepredviden razvoj dogodkov.

Japonska, ki s Severno Korejo sicer nima diplomatskih stikov, pa je tudi izrazila sožalje nad Kimovo smrtjo, še poroča AFP.

Po mnenju Londona pa bi Kimova smrt utegnila predstavljati prelomnico za severnokorejski narod. "Prebivalci Severne Koreje žalujejo po smrti Kim Jong Ila. Razumemo, da je to zanje težko obdobje," je v izjavi dodal britanski zunanji minister William Hague. Izrazil je še upanje, da bodo novo vodstvo prepoznalo, da sodelovanje z mednarodno skupnostjo ponuja najboljše možnosti za izboljšanje življenja običajnih prebivalcev Severne Koreje.