Na pomoč pa je Janke poklical tudi brezpilotno letalo predator tipa B. Dron druge generacije, ki ga redno uporabljata Pentagon in Home land Security, je naslednje jutro dvakrat prečesal območje 12 kvadratnih kilometrov. Trije osumljenci so bili neoboroženi. Policija jih je kmalu zatem prijela. To je bila prva aretacija v Ameriki s pomočjo drona.

Vse manjši, vse učinkovitejši

Amerika uporablja brezpilotna letala za vohunjenje in nadzor v svojih vojnih pustolovščinah. Tehnologijo dronov, ki so opremljeni z močnimi senzorji in objektivi, so izpopolnili med vojno v Iraku in Afganistanu. Pentagon je v zadnjih nekaj mesecih spremenil strategijo spopada s talibani, po katerih zdaj tolče z vodenimi izstrelki iz dronov, ki krožijo nad oblaki. Na sprožilce za rakete pritiskajo piloti, ki sedijo v ameriških letalskih oporiščih.

Toda proizvajalci teh najsodobnejših vojnih igrač ugotavljajo, da so oborožene sile relativno majhen odjemalec. Vsi ameriški proizvajalci brezpilotnih letal so pred časom ustanovili združenje, ki pritiska na Zvezno agencijo za letalstvo (FAA) in kongres. Brezpilotna letala postajajo vse manjša, opremljajo jih s tehnologijami, ki ne poznajo ovir. Poleg izredno močnih optičnih instrumentov in senzorjev, poleg infrardeče tehnologije, ki zaznava toploto, industrija dronov že pripravlja novo generacijo senzorjev in radarjev, ki bodo uporabljali ultravijolične žarke, s pomočjo katerih se vidi ponoči, gleda skozi oblake, meglo in najdebelejše zidove. Dimenzije brezpilotnih letal se krčijo. Od velikih letal se je njihova velikost zmanjšala do drona, ki ga je mogoče spraviti v nahrbtnik.

Policija v Houstonu trenutno preizkuša dron, ki ga je proizvedel Boieng. Insitu je dolg meter in pol, njegov krilni razpon je 2,5 metra. Leti lahko do 6000 metrov visoko, v zraku pa lahko ostane tudi 24 ur. Čeprav konkurenca med proizvajalci narašča, bi serijsko proizvodnjo dronov omogočilo zgolj povpraševanje na domačem, ameriškem trgu. Povpraševanje je tukaj. Šerifov, kot je Janke, je v Ameriki veliko. Za drone se zanima agencija za boj proti mamilom, deloma jih uporablja FBI, organi za nadzor meja na meji z Mehiko že uporabljajo sedem predatorjev.

Toda tudi to je šele začetek, trdijo proizvajalci, ki pritiskajo na FAA. Tudi kongres trdi, da je agencija za nadzor zračnega prometa prepočasna v izdajanju dovoljenj za letenje dronov, na katerih je po zbranih podatkih sedemkrat več okvar kot pri običajnih letalih. FAA naj bi na željo kongresa pospešila postopek avtorizacije in odpiranje zračnega prostora za drone. Nadzor naj bi postal veliko bolj ohlapen že leta 2015.

Toda testiranje in občasna uporaba dronov nad ameriškem ozemljem že zdaj skrbita pilote, ki upravljajo tradicionalna letala. Zahtevajo namreč, da morajo za drone veljati enaki standardi prepoznavnosti in pravila letenja kot za tradicionalna letala. Toda to je zgolj en vidik prihajajoče dronizacije Amerike.

Ne ljubite se v parku

Leta 2005 je med nočnim preletom prek Manhattna policija v helikopterju zasačila par na balkonu. Bila je topla poletna noč in seks pod zvezdami se je zdel privlačna zamisel. Policisti so dogodek snemali zaradi lastnega voajerizma. Ko je zadeva prišla na dan, se newyorška policija ni niti opravičila. Ščitila jo je domovinska protiteroristična zakonodaja.

Združenje za zaščito civilnih svoboščin (ACLU) je pred dvema dnevoma objavilo zastrašujoč dokument, v katerem napoveduje, da bo nadaljnja dronizacija spremenila Ameriko v nadzorovano družbo. ACLU omenja, da na človekovo ravnanje vpliva že navaden plakat, s katerega nanj motri strogi pogled. Kaj šele zavest, da v zraku nad njim preži flota dronov, ki sledijo vsakemu njegovemu gibu, dodaja ACLU.

Združenje zaradi tega predlaga zvezni vladi, da naj bi FAA v prihodnje bdela tudi nad zaščito zasebnosti ameriških državljanov. V igri so temeljne svoboščine ameriške družbe, v svojem 16 strani dolgem dokumentu poudarja ACLU. Združenje, ki med drugim napoveduje, da policija želi oborožiti drone s solzivcem, napoveduje, da bo komercializacija dronov spremenila ameriški način življenja v permanentno moro.