Zaradi ponujenega odstopa Kresalove bo svet stranke sklical kongres stranke. Na današnji seji je Kresalova sicer poudarila, da stranke ne bo zapustila v času, ko ji gre najtežje. "Slovenija potrebuje liberalno misel in za to se je vredno boriti, ne glede na težavnost situacije. Zato moramo v teh trenutkih razočaranja stopiti skupaj in stranki dati nov zagon," so v sporočilu za javnost besede Kresalove povzeli v stranki.

Iz razprave na izvršnem odboru je bila, kot še navajajo v sporočilu, tudi "jasno razvidna želja, da LDS tudi v prihodnje ostane zvesta liberalni politiki, ki svoje vrednote vidi predvsem v širjenju prostora svobode in dvigu kvalitete posameznikovega življenja, zavezanosti pravni državi in spoštovanju človekovega dostojanstva".

Člani izvršnega odbora ob prihodu na sejo z izjemo predsednika sveta Antona Anderliča izjav novinarjem niso dajali. Anderlič je na vprašanje, ali pričakuje odstop Kresalove, odgovoril, da ne ve, kaj bo naredila. "Vse je mogoče, odstopi so vedno na strani tistih, ki jih ponujajo oziroma odstopajo," je povedal in dodal, da je v njihovi domeni, da ocenijo položaj, v katerem se je stranka znašla po volitvah.

Na vprašanje, ali bi morala Kresalova odstopiti že prej, pa odgovarja, da lahko o tem, kaj storiti, razmišljajo le od sedaj naprej. Za to, kaj bi lahko storili prej, "pa je žal prepozno". Anderlič sicer glede tega, ali bi morala odstopiti že prej, pojasnjuje, da je bil kritičen že vseskozi - zlasti v delu, ko je treba razčiščevati vsa nerazjasnjena vprašanja, ki pa so se očitno nakopičila tudi v zvezi z njihovim delovanjem in stranko, pa tudi v povezavi z vlogo Kresalove na čelu LDS.

Kresalova pri nekaterih še uživa zaupanje

Je pa član izvršnega odbora LDS Aleš Gulič novinarjem po odhodu s seje pojasnil, da predsednica še vedno uživa njegovo zaupanje.

Gulič pravi, da stranka ostaja na položajih in bo naprej delala to, kar je doslej počela, tudi programa ne bodo spreminjali. Do zamenjav v vodstvu po takem rezultatu na volitvah lahko po njegovih besedah pride ali pa ne. Ob tem je pojasnil, da so bile razmere ob odstopu Antona Ropa in kasneje tudi Jelka Kacina s predsedniškega mesta LDS drugačne kot so sedaj. Kresalovo so namreč "uspešno oblatili, pa ne z njenim blatom", kar pa je po besedah Guliča "čisto nekaj drugega kot je bil minimalen poraz leta 2004 ali pa težave v času Kacina".

Po njegovem mnenju tako ni razloga, da Kresalove ne bi več podpiral, ob čemer Gulič zagotavlja, da v stranki Kresalove ne vidijo kot glavnega krivca za neuspeh LDS na volitvah. "To bi bilo res naivno," je pristavil.

Član izvršnega odbora LDS Jožef Školč je sejo zapustil predčasno in izjav ni dajal, prav tako izjave ni dal vodja poslanske skupine Borut Sajovic.

O slabem finančnem stanju stranke LDS

Generalni sekretar LDS Uroš Petohleb je danes za Žurnal24 povedal, da se kljub velikim dolgovom, ki znašajo okoli milijona evrov, bankrota ne bojijo. Petohleb pravi, da že prej niso imeli veliko dotacij, zato menijo, da se njihovo finančnega stanja ne bo bistveno poslabšalo. V stranki naj bi pripravljali tudi ustrezne sanacijske ukrepe.

Sicer so v stranki danes popoldne napovedali temeljito analizo letošnje volilne kampanje in doseženega rezultata. Po opravljeni analizi stanja in pogovorih znotraj izvršnega odbora in sveta stranke bodo v LDS sprejeli odločitev, kako naprej. "Vsekakor pa kot zagovornica temeljnih liberalnih vrednost ostajamo del slovenskega političnega prostora," pravijo v LDS.

Preberite še: Stečajnemu postopku ne bi ubežale niti politične stranke

"Na naše finančno stanje dejstvo, da nismo parlamentarna stranka, ne bo bistveno vplivalo, saj smo doslej iz državnega proračuna dobivali 14.000 evrov, po novem pa bomo okvirno 5000 evrov mesečno. Zaradi močne zastopanosti stranke v lokalnem okolju, LDS ima namreč 221 občinskih svetnikov, bomo še naprej v celoti dobivali sredstva iz lokalnih proračunov, ti pa predstavljajo pomemben finančni vir stranke," so pojasnili.

Dokler ne bodo ponovno prestopili parlamentarnega praga napoveduje še ostrejše varčevanje, vse svoje prihodke pa bodo usmerili v dokončno poplačilo dolgov. Poudarili so, da stranka LDS ni pred stečajem, saj imajo kljub dolgovom trden nadzor nad financami. Vse kredite pa po besedah predstavnikov stranke odplačujejo v skladu z dolgoročnim finančnim načrtom.

Juri bo odstopil z mesta podpredsednika

Pipica iz državnega proračuna pa se bo povsem zaprla za stranko Zares, saj se iz tega naslova financirajo le stranke, ki so dosegle več kot odstotek vseh glasov. Sicer je Franco Juri danes napovedal odstop z mesta podpredsednika Zares

Pojasnil je, da bo predsednika stranke Gregorja Golobiča danes obvestil o svojem odstopu z mesta podpredsednika. Kot pravi Juri, bodo danes analizirali položaj in se opredelili, kako naprej. 0,65 odstotka glasov, kolikor jih je Zares dobil na nedeljskih državnozborskih volitvah, je po njegovem mnenju situacija, kjer se moramo zamisliti o tem, ali gremo lahko s to stranko naprej ali je treba nekaj radikalnega spremeniti. Po Jurijevem prepričanju je radikalna sprememba nujna. Sam bo tako odstopil kot podpredsednik stranke, saj ne čuti nobene legitimnosti, da bi vztrajal na čelu stranke.

Golobič po vsej verjetnosti ne bo več kandidiral

Golobič in druga podpredsednica stranke Darja Radić se po Jurijevih besedah glede nadaljnjega opravljanja te funkcije še nista izjasnila. Kot so pojasnili v stranki, pa njihov predsednik Gregor Golobič po vsej verjetnosti ne bo več kandidiral.

Tudi po Gantarjevih besedah bo v prihodnjih dneh gotovo tekla razprava o tem, ali in kako prenoviti vodstvo stranke. Na današnjem sestanku pa je šlo bolj, kot pravi za "seštevanje žrtev".

Volilni udarec ne bo brez posledic

"Udarec, ki smo ga doživeli na volitvah, ne bo brez posledic," je prepričan Juri. Sam vidi potrebo po povezovanju vseh tistih, ki so nastopali na volitvah nekje levo od SD in niso prestopili parlamentarnega praga. Po njegovih navedbah so to med drugim TRS, Demokratična stranka dela, SMS - Zeleni in del LDS.

"Povezovanje vseh teh protagonistov liberalne in ekološke levice je nujno pri razmišljanju o novem političnem nastopu slovenske levice," je poudaril Juri. Na vprašanje, ali je to napoved nove stranke, je odgovoril, da je to težko reči. "Če ne nove stranke pa vsaj nove koalicije," je dodal. Po njegovem prepričanju je "treba pobrati vse to, kar je bilo zdaj razdrobljenega na levici".

Kot sicer pravi Juri, so jih volivci politično izbrisali, zato se ne počutijo poražene, "ampak krivično izbrisane", kar je sicer v demokraciji legitimno. Izbris se da po njegovih besedah odpraviti na enih od prihodnjih volitev. Na tokratnih volitvah je po njegovem mnenju prevladal strah pred predsednikom SDS Janezom Janšo, drugi argumenti pa "niso bili merodajni - niti kandidati, niti programi, niti ideje". Kot pravi, za demokracijo to dolgoročno ni najboljša popotnica.