Papež je drugi dan svojega tridnevnega obiska v Beninu, sicer drugega obiska v Afriki, začel z govorom v predsedniški palači v Cotonouju pred politiki, verskimi voditelji in diplomati. V njem je opozoril, da današnji svet pesti vse preveč škandalov, nepravičnosti, korupcije in pohlepa. Preveč je tudi napak in laži ter nasilja, ki vodi v bedo in smrt, je poudaril.

Ob tem je Afričane sicer opozoril, da se s tovrstnimi težavami ne spopadajo le oni, ampak tudi drugi deli sveta. "Vsako ljudstvo si želi razumeti politične in ekonomske odločitve, ki se sprejemajo v njegovem imenu. Manipulacijo zaznavajo in njihovo maščevanje je včasih nasilno," je po poročanju francoske tiskovne agencije AFP še poudaril.

Ob tem je ostro obsodil odnos zahodnih držav do Afrike. Poudaril je, da se zahod do Afrike prevečkrat obnaša pokroviteljsko ali jo obravnava kot teren za etnologe in kot zakladnico naravnih virov. Ob tem vidi zgolj tisto, kar v Afriki ne deluje, je dejal papež po poročanju avstrijske tiskovne agencija APA.

V tej luči se je s pozivom obrnil ne le na afriške, ampak tudi na druge svetovne voditelje, posebej tistih držav, ki jih jih v zadnjih mesecih pestijo protirežimski protesti. "Ne jemljite svojim ljudstvom upanja! Ne odrekajte jim prihodnosti z maličenjem njihove sedanjosti!" je poudaril.

Iz prestolnice Cotonou se bo 84-letni Benedikt XVI. zdaj odpravil v središče v Beninu priljubljenega vuduja Ouidah, kjer so se pred 150 leti izkrcali prvi krščanski misijonarji in kjer bo podpisal apostolsko spodbudo, naslovljeno "Obljuba za Afriko".

Glavno sporočilo apostolske spodbude, ki je pravzaprav povzetek sklepov sinode afriških škofov leta 2009, so mir, sprava in pravičnost. Dokument, ki ga bo papež razdelil delegacijam škofov z vse celine, naj bi govoril tudi o nesorazmernem razvoju, korupciji, revščini na podeželju in vzponu alternativnih krščanskih gibanj.