Na vprašanje STA, ali lahko potrdijo novico, so na ministrstvu za zunanje zadeve namreč odgovorili, da ima Slovenija v odvetniški ekipi pet mednarodnopravnih strokovnjakov in odvetnikov z bogatimi izkušnjami zastopanja držav v meddržavnih ozemeljskih sporih, zaradi varovanja interesov Slovenije v postopku priprav na arbitražo pa MZZ ne more razkriti njihovih imen.

"Vsi postopkovni roki, navedeni v arbitražnem sporazumu, tudi glede imenovanja arbitrov, začnejo teči z dnem podpisa pristopne pogodbe Hrvaške z EU," so še pojasnili na MZZ. Podpis pristopne pogodbe je predviden za 19. december. Slovenija je za svojega arbitra že imenovala Jerneja Sekolca, Hrvaška pa Budislava Vukasa. Skupno bo pet arbitrov, poleg obeh omenjenih bosta Slovenija in Hrvaška preostale tri arbitre izbrali s seznama Evropske komisije, ki pa po poročanju TV Slovenija še ni pripravljen.

Slovenska vlada je poleg tega aprila letos profesorico mednarodnega prava na ljubljanski pravni fakulteti Mirjam Škrk in pravnico na zunanjem ministrstvu Simono Drenik imenovala za agentki Slovenije pred arbitražnim sodiščem. Naloga predstavnika oziroma agenta je med drugim koordinirati delo celotne ekipe za zagovor pred arbitražnim sodiščem.

Z arbitražnim sporazumom med vladama Slovenije in Hrvaške, ki je začel veljati 29. novembra lani, sta pogodbenici ustanovili arbitražno sodišče, ki bo določilo potek meje med Slovenijo in Hrvaško na kopnem in morju, stik Slovenije z odprtim orjem in režim za uporabo ustreznih morskih območij. V skladu z arbitražnim sporazumom mora biti arbitražno sodišče, ki bo odločalo o vprašanju meje med Slovenijo in Hrvaško, oblikovano najkasneje mesec dni po podpisu hrvaške pristopne pogodbe z EU.