Kaže znake okravanja, a ostaja v komi

Kot je v telefonskem pogovoru povedala predstavnica za stike z javnostmi sarajevskega kliničnega centra Biljana Jandrić, slovenskega padalca naslednjih sedem dni še ne bodo prepeljali v Slovenijo. Ponesrečeni padalec je še vedno v umetni komi. Pri njemu je tudi njegova družina in skupaj z njo se bodo v kliničnem centru dogovorili o nadaljnjih korakih, je še povedala Jandrićeva.

Kot je Dnevnik že poročal, Slovenski jadralni padalec zaradi hudih ran še ne more v domovino.

Poleteli naj bi skupaj

Zenuni se je z ekipo petih Slovencev spoznal v soboto, peterica ga je spraševala, kje se lahko na tem območju leti. "Iz vsega sem sklepal, da gre za neizkušene padalce, ki letijo leto ali dve," je povedal izkušeni padalec za portal Sarajevo-x.com. Dogovorili so se, da bodo v nedeljo skupaj poleteli in jim dal radijsko frekvenco kluba ter svojo telefonsko številko. Skupina se mu, kot nadalje poroča žurnal24, ni oglasila, zato je menil, da so preprosto odšli domov.

Ob 14.20 mu je zazvonil telefon, klical ga je brat takrat že poškodovanega padalca. ''Ko mi je povedal, da so na južni strani Jahorine, me je streslo. Vemo, da je to področje, kjer so mine. Zavpil je, 'Moj brat močno krvavi! Pomagaj!? Ni znal povedati, kje se nahajajo, a približno smo vedeli, kje bi lahko bili,'' pove Zenuni. Kot dodaja slovenski portal, je Zenuni z ekipo takoj odšel na pomoč. Obvestil je policijo in nujno medicinsko pomoč ter gorsko reševalno službo. Vedeli so, da gre za zahteven teren in da bodo nesrečnika lahko rešili samo s helikopterjem.

Sam sebi previjal rane

Tu pa se je zapletlo, pove Zenuni. "Takrat smo izvedeli, da med Federacijo in Republiko srbsko obstajajo neka nesmiselna pravila in da izmenično dežurajo. Sedem dni eni, sedem dni drugi. Na vrsti je bila Republika srbska, zato so oni prevzeli reševalno akcijo. A zato helikopter, ki je bil pripravljen v Rajlovcu, ni smel vzleteti, ker se je čakalo helikopter iz Banja Luke. Čakali smo dve uri, ko nihče ni mogel do ponesrečenega. Če bi reševalci prišli pravočasno, bi mu rešili nogi," po poročanju portala trdi Zenuni.

Odločil se je, da bo obvestil slovensko ambasado v Sarajevu in jih zaprosil, naj posredujejo, torej naj vzleti EUFOR-jev helikopter. ''Osebi na drugi strani sem rekel, da če se helikopter ne dvigne v naslednje pol ure, bo fant zagotovo umrl. Gorska reševalna služba s Pala je vrhunsko opravila svoje delo, zamujali pa so, ker niso imeli helikopterja," je ogorčen Zenuni.

Prepričan je, dodaja žurnal, da je padalec živ samo zato, ker ima močno željo do življenja. "Dela v kliničnem centru v Ljubljani in je sam sebi previjal rane. Glavni krivci smo mi in nerešeni odnosi med Federacijo in Republiko srbsko. Še en velik problem je, ker ni označeno, da je to območje polno min," je dejal.