Afera Čista lopata je javnosti postala znana februarja 2008, ko so kriminalisti v okviru preiskave pridržali osem ljudi, med njimi sedaj že nekdanjega prvega moža SCT Ivana Zidarja, nekdanjo predsednico uprave Vegrada Hildo Tovšak in prav tako sedaj že nekdanjega prvega moža Primorja Dušana Črnigoja. Preiskava je potekala zaradi domnevno korupcijskih poslov v zvezi z javnim naročilom gradnje novega centra za kontrolo zračnega prometa na Letališču Jožeta Pučnika Ljubljana na Brniku.

Sojenje osmerici se je na ljubljanskem okrožnem sodišču začelo 22. oktobra lani, še pred branjem obtožnice pa so zagovorniki predlagali izločitev dokazov. Dokazi zoper obtožene namreč temeljijo na prisluškovanju telefonu Zidarja, odredba o prisluškovanju pa je bila glede na pridobljene dokaze obrambe izdana nezakonito, saj za odredbo o prisluškovanju ni bilo dejanske pravne podlage, so prepričani zagovorniki.

Okrožna državna tožilka Bojana Podgorelec je obtožnico uspela prebrati šele na tretjem naroku 17. decembra lani. Vsi obtoženi so jo označili za neutemeljeno, prav tako pa večina ni želela podati zagovora.

Kljub razkritju brez prekrška

Podgorelčeva je med branjem obtožnice tudi razkrila ime domnevnega tajnega policijskega sodelavca Antona Urbasa, zaradi česar je prišlo do zapletov glede tajnosti njegovega imena. Informacijska pooblaščenka Nataša Pirc Musar je sicer kasneje ocenila, da tožilka z razkritjem imena ni storila prekrška neupravičene obdelave osebnih podatkov.

Veliko pozornosti je v preteklem letu dobila tudi večkratna odsotnost Zidarja s sojenja. Nekdanji prvi mož SCT je bil med tem tudi izločen iz postopka, saj je svojo pogosto odsotnost s sojenja opravičeval s težavami s hrbtenico. Medicinski izvedenci so dvakrat tudi ocenjevali, ali je Zidar sposoben sodelovanja na obravnavah.

V drugem mnenju je bilo ugotovljeno, da je Zidar omejeno sposojen sodelovanja na obravnavah, zato je bil ločen postopek zoper njega izpeljan do konca in ponovno združen s sojenjem preostalim obdolženim.

Zapleti z zaslišanjem Slodeja

Še vedno pa se zatika pri zaslišanjih kriminalista Roberta Slodeja. Znano je namreč, da se je preiskava začela potem, ko je Slodej iz Nemčije prejel informacije o domnevno nezakonitem ravnanju Zidarja. Slodej je na zaslišanju pojasnil, da mu je omenjene informacije posredoval nemški kriminalist Gerhard Schaffner, ki naj bi omenjene informacije dobil od njegovega informatorja Antona Urbasa.

Vendar pa je pri obeh zaslišanjih Slodeja, tako aprila kot oktobra, prihajalo do težav zaradi njegove le delne odveze molčečnosti. Kriminalist tako na določena vprašanja ni želel odgovarjati, zagovorniki pa so tudi opozarjali, da si Slodejevi odgovori med sabo nasprotujejo, zaradi česar ostaja dvom, ali so policijski postopki v preiskavi in pridobivanju dokazov sploh potekali zakonito.

Med dokaznimi gradivi so bili predstavljeni tudi prisluhi telefonskim pogovorom obdolženih in nekaj videoposnetkov njihovih srečanj. Zagovorniki sicer menijo, da so bili prisluhi pridobljeni nezakonito, prav tako pa so v samem postopku ugovarjali, ko je predsednica sodnega senata Vesna Podjed na posnetkih identificirala obtožene, saj po njihovem mnenju iz posnetkov ni vedno mogoče sklepati, za koga gre.

Soobtoženi v Čisti lopati

V zadevi Čista lopata so pred sodnika poleg Zidarja, Črnigoja in Tovšakove pred sodni senat stopili še Tomaž Žibert, Ivan Demšar, Borut Farčnik, Srečko Gabrič in Ivan Kroflič. Obtožnica zoper osmerico je bila sicer vložena februarja 2009, dobro leto po aretacijah, ko so kriminalisti osumljence pridržali, vsi razen Črnigoja, ki se je zaradi funkcije državnega svetnika skliceval na imuniteto, pa so noč prebili v priporu.

Pridržane so 13. februarja 2008 pripeljali na zaslišanje k preiskovalnemu sodniku, v priporu pa je ostal le Žibert, ki ga obtožnica bremeni, da je kot zaposlen na Kontroli zračnega prometa Slovenije odigral ključno vlogo pri kaznivem dejanju. Žiberta so na prostost spustili 5. marca 2008.

Odstopil po pozivu Žerjava

Afera je s položaja spodnesla tedanjega direktorja Kontrole zračnega prometa Slovenije Srečka Janšo, ki je s položaja odstopil po pozivu takratnega ministra za promet Radovana Žerjava, potem ko so Žiberta priprli kot enega izmed osumljenih korupcije pri oddaji naročila za gradnjo kontrolnega stolpa.

Kot je razvidno iz obtožnice, naj bi posvetovanja o dajanju podkupnine v zameno za posel potekala med Zidarjem in Črnigojem ter Zidarjem in njegovim podrejenim glede ugodne poslovne priložnosti, ki naj bi se obetala ob popravku ponudbe za gradnjo letališkega stolpa.

Zidar in Črnigoj naj bi se dogovarjala za nagrado Žibertu, ta pa naj bi zahteval, da se v popravljeni ponudbi kot podizvajalec električnih napeljal navede njegov svak. Žibert naj bi v zameno obljubil, da bo strokovna komisija naročniku javnega naročila kot najugodnejšo ponudbo svetovala partnersko družbo SCT in Primorja. Enako naj bi Žibert v zameno za denar obljubil tudi Vegradu.