Slodej je v letu 2007 namreč od nemškega kriminalista Gerharda Schaffnerja prejel informacije o domnevno nezakonitih poslih SCT. Prav način, kako je Slodej prejel informacije, ki so bi bile povod za preiskavo, v kateri so na plan prišle podrobnosti afere Čista lopata, pa najbolj zanima zagovornike obtoženih.

Ti namreč poudarjajo, da si Slodejevi odgovori med sabo nasprotujejo, pri ponovnem zaslišanju pa se zatika zaradi njegove delne odveze molčečnosti. Tako kot na zaslišanju v aprilu so tudi prejšnji petek zagovorniki Slodeja spraševali glede njegovega sodelovanja z domnevnim tajnim policijskim sodelavcem Antonom Urbasom.

Ker Slodej na prejšnji teden ni želel odgovoriti na nekatera vprašanja, bo sodišče ministrstvo za notranje zadeve ponovno zaprosilo za odvezo molčečnosti. To je Slodeja v prejšnjem postopku odvezalo molčečnosti glede načina posredovanja operativnih informacij med slovensko in nemško policijo, vendar je na zaslišanju kljub temu prišlo do zapletov, saj Slodej ni želel odgovoriti, ali je bil kdaj na sestanku skupaj z Urbasom in Schaffnerjem.

V zadevi Čista lopata so Ivan Zidar, Hilda Tovšak, Dušan Črnigoj, Tomaž Žibert, Ivan Demšar, Borut Farčnik, Srečko Gabrič in Ivan Kroflič obtoženi sprejemanja in dajanja daril oz. pomoči pri teh kaznivih dejanjih v povezavi z gradnjo letališkega stolpa na Letališču Jožeta Pučnika.