Mušičeva se je v zadnjih dneh znašla pod plazom kritik, ki jih nanjo stresajo ljudje iz kroga svetovalcev in podpornikov očeta koroške deklice, saj je doživela pravcati javni linč. Njena ocena tega zdaj že razvpitega primera, ki je javnost razklal tudi zaradi senzacionalističnega in na trenutke močno nekorektnega poročanja medijev, pa je vsekakor zelo pomembna, saj gre za dolgoletno vrhunsko strokovnjakinjo za področje mladoletniškega kriminala, kar so ji priznavali tudi ljudje izven policije.

Mušičeva, ki je od nedavnega v pokoju, je trdno prepričana, da ni bilo pri preiskavi primera štiriletne deklice iz Mežice nič narobe. "Najprej so namreč primer preiskovali na slovenjgraški policijski upravi, kjer so ugotovili, da ni bilo spolne zlorabe. Ker so se nato pojavili očitki, da policisti niso dobro opravili svojega dela, je preiskava zadeve stekla še enkrat, tokrat v sodelovanju policistov iz Slovenj Gradca in generalne policijske uprave, a je tudi druga preiskava pokazala, da v tem primeru ni bilo spolne zlorabe," je povsem jasna Tatjana Mušič. Z izjavami očetovih svetovalcev se ne obremenjuje, poudarja pa, da lahko svetovalci govorijo samo o mnenjih in občutkih, medtem ko policiste zanimajo dejstva. "Če namreč takšno zadevo preiskuješ kot profesionalec, razmišljaš samo o zbiranju dejstev in dokazov, ko zbereš vse, kar je treba, pa moraš to še objektivno ovrednotiti. Tako tudi prideš do nekega rezultata, kar pri našem delu pomeni, da se ugotovi, ali je šlo za kaznivo dejanje ali ne," način dela in razmišljanja policistov razkriva Mušičeva.

Kot rečeno, so dokazi v primeru koroške deklice potrdili, da punčka ni bila zlorabljena, Mušičeva pa vse dogajanje okoli nesrečne štiriletnice kljub vsemu razume kot nasilje. "Glede na skrivanje otroka in vse postopke, ki jih je morala preživeti, je to nedvomno dejstvo. O življenju, ki ga živi, pa gotovo ni mogoče govoriti kot o primernem otroštvu, pravzaprav si niti ne upam zamisliti, kakšno je življenje tega otroka," je bila v razgovoru z nami povsem odkrita nekdanja kriminalistka.

Spomnimo, da oče štiriletno hčerkico skriva že od lanske jeseni, čeprav jo je sodišče že pred več kot enim letom dokončno dodelilo materi. Konec junija letos so nato očeta priprli, saj naj bi s svojim ravnanjem zakrivil kaznivo dejanje odvzema mladoletne osebe. Ob vsem skupaj velja poudariti, da je tudi slovenjgraško tožilstvo očetove očitke o spolni zlorabi ocenilo kot neutemeljene, zato so njegovo ovadbo zavrgli. Hude obtožbe o spolni zlorabi deklice je preverjalo tudi slovenjgraško sodišče, ki je moralo odločiti, kateremu od staršev bo dodelilo punčko. In tudi sodišče je, podobno kot že prej policija in tožilstvo, ugotovilo, da spolne zlorabe ni bilo, zato je že nekaj časa jasno, da je hotel oče s pomočjo hudih obtožb zgolj dobiti skrbništvo nad hčerkico.

Ta teden so sicer v javnost prišle ugotovitve internega nadzora nad delom policije v primeru koroške deklice, ki ga je decembra lani odredil generalni direktor policije Janko Goršek. Nadzor je pokazal nekatere odklone, predvsem organizacijske in časovne narave, vendar po besedah tiskovne predstavnice policije Vesne Drole ti odkloni niso bili takšne narave, da "bi lahko vplivali na rezultat preiskave oziroma na odločitev tožilstva in sodišč". Matic Munc iz svetovalnice Akcija!, ki zastopa očetove interese, je kljub vsemu naštetemu še vedno prepričan, da je bila preiskava vodena "nestrokovno in površno", zato je napovedal celo kazenske ovadbe proti nekaterim javnim uslužbencem. Droletova po drugi strani odgovarja, da si policija ne zatiska oči pred nekaterimi napakami, ampak jih skuša odpraviti, predvsem pa ima pred očmi pravice otroka kot edino vodilo pri delu, zato se ji zdi kakršno koli zlorabljanje te žalostne zgodbe za osebne koristi ali promocijo popolnoma nedopustno. Poudarja pa tudi, da so Mušičevo na čelu oddelka za mladoletniško kriminaliteto zamenjali samo zaradi izboljšanja organizacije dela v oddelku, nikakor pa ne zaradi njene pomanjkljive strokovnosti, saj gre za osebo z bogatimi strokovnimi in delovnimi izkušnjami na tem področju.