Kot piše časnik Delo, sta leta 1993 zahtevo za premoženje samostana sv. Onofrija na Krogu v Sečovljah vložila Škofija Koper in Benediktinski priorat sv. Cirila in Metoda iz Maribora.

Slovenski benediktinci že več let čakajo odločitev sodišča v Strasbourgu, na katerem zahtevajo vračilo samostana na Krogu nad Sečovljami. Delov novinar Boris Šuligoj pojasnjuje, da je upravna enota Piran šest let zatem ugotovila, da v nasprotju s prioratom iz Maribora koprska škofija ne more biti denacionalizacijski upravičenec, a sta se občina Piran in ministrstvo za okolje in prostor na odločitev UE pritožila. Sodni postopki v Sloveniji so v nadaljevanju pokazali, da benediktincem vrnitev Kroga ni možna. Vrnitev je zavrnilo tako upravno sodišče kot tudi vrhovno sodišče, koprski odvetnik Danijel Starman, ki zastopa Benediktinski priorat iz Maribora, pa je vložil ustavno pritožbo. Starman se je potem, ko je ustavno sodišče konec leta 2008 odločilo, da pritožbe zaradi razsodbe vrhovnega sodišča ne sprejme, češ da ni bilo zatrjevanih kršitev človekovih pravic, pritožil na Evropsko sodišče za človekovo pravice v Strasbourgu.

Po pisanju časnika je je vrhovno sodišče ugotovilo, da je bil samostan sv. Onofrija na Krogu premoženje v lasti samostana benediktincev iz Dajle – pravne osebe R.R.P.P. Benedettini Monastero di Daila pri Novigradu. Ker gre za razlaščenca, ta po zakonu o denacionalizaciji ni denacionalizacijski upravičenec, zato tudi dokazovanje, da so pravni nasledniki benediktincev iz Dajle na slovenskem ozemlju, mariborskih benediktincev ne more pripeljati do podržavljenega premoženja.

Po Starmanovem mnenju je denacionalizacijski upravičenec benediktinski red, kot pravni naslednik patrov iz Dajle. Čeprav se sklicuje na dve odločbi vrhovnega sodišča, ki da je v podobnih primerih (Stična) premoženje vrnilo slovenskim patrom, čeprav je država razlastila konkretnega lastnika v tujini, vrhovno sodišče zanika, da bi v primeru Kroga odločalo drugače.

Za Starmana je pomembna papeževa izjava, da so odločitve nekdanje komunistične oblasti nezakonite. Odvetnik meni, da bo evropsko sodišče odločilo čez leto ali dve in da bodo dogajanje med Vatikanom in Hrvaško pri samostanu Dajla pomagalo pri ugodni razsodbi za slovenske benediktince. Zanj je pomembna papeževa izjava, da so odločitve nekdanje komunistične oblasti nezakonite

Kot piše Delo, so v občini Piran, ki bi postala dokončna lastnica stavbišča, prepričani, da menihi iz Dajle ne morejo dobiti Kroga, saj v času uveljavitve zakona niso delovali v Sloveniji in da bo evropsko sodišče pritrdilo njihovim argumentom. Občina je pred več kot letom dni študentom krajinske arhitekture naročila idejne zasnove za območje.