Nobelova nagrada za mir gre letos v roke liberijski predsednici Ellen Johnson Sirleaf, njeni rojakinji in vneti borki za mir Leymah Gbowee in Jemenki Tavakul Karman. Trojica si je nagrado prislužila za svoj nenasilen boj za varnost žensk in za pravice žensk do polnega sodelovanja v prizadevanjih za gradnjo miru.

Ena najvidnejših državnih voditeljic na svetu, nemška kanclerka Merklova, je odločitev odbora, ki jo je "osebno razveselila", pozdravila kot "modro". Dodelitev nagrade je "zelo dober signal" in bi morala spodbuditi druge borce za mir in pravice žensk," je po poročanju francoske tiskovne agencije AFP še dejala Merklova.

Dobitnicam Nobelove nagrade za mir sta čestitala tudi predsednik Evropskega sveta Herman Van Rompuy in predsednik Evropske komisije Jose Manuel Barroso. Po njunem mnenju odločitev norveškega odbora pomeni priznanje "ključne vloge, ki jo ženske igrajo pri miritvi konfliktov in demokratičnih spremembah po vsem svetu".

Nobelova nagrada za mir letos v roke trem borkam za pravice žensk

"To je zmaga za novo demokratično Afriko in za nov demokratičen arabski svet, ki živita v miru in spoštovanju človekovih pravic," sta še zapisala v skupni izjavi. Visoka zunanja predstavnica EU Catherine Ashton pa je v sporočilu zapisala, da si trojica resnično zasluži nagrado zaradi izjemne zavezanosti miru, demokraciji in pravicam žensk.

Generalni sekretar ZN Ban Ki Moon je dejal, da za nagrado "ne bi mogli bolje izbrati", saj "izpričuje moč ženskega vodenja". Ban je letos pohitel z izjavo, potem ko lani ni želel komentirati dodelitve nagrade kitajskemu oporečniku Liu Xiaoboju, zaradi česar je bil deležen kritik organizacij za zaščito človekovih pravic.

Vse o Nobelovih nagradah zbiramo na enem mestu

Ena od njih, Human Rights Watch, je danes izrazila zadovoljstvo ob odločitvi Nobelovega odbora, češ da z njo priznava, da "demokracije in trajnega miru ni mogoče doseči, ne da bi ženskam dali vse možnosti, da sodelujejo". Organizacija je obenem opozorila, da ženske še vedno trpijo v konfliktih v številnih državah po svetu, od Afganistana do DR Konga.


V luči dogodkov v arabskem svetu se je predvsem na dodelitev nagrade jemenski aktivistki Tavakul Karman odzval tudi pomemben egiptovski aktivist in soustanovitelj gibanja 6. april Ahmed Maher, ki je menil, da bo Nobelova nagrada za mir še bolj navdihnila arabske revolucije. Maher in njegov egiptovski kolega Isra Abdel Fatah sta se sicer omenjala kot možna dobitnika nagrade.

Mednarodna organizacija za človekove pravice Amnesty International je medtem sporočila, da je dodelitev nagrade pomembno priznanje boju za pravice žensk. Poleg tega priznava to, "kar borci za človekove pravice vedo že desetletja: da je spodbujanje enakosti nujno za gradnjo miru in mirne družbe po vsem svetu", je sporočil generalni sekretar organizacije Salil Shetty.

Dodelitev nagrade trem aktivistkam so med drugim pozdravili tudi francoski predsednik Nicolas Sarkozy ter dva nekdanja Nobelova nagrajenca za mir, Poljak Lech Walesa in Južnoafričan Desmond Tutu.